Plastik Cerrahinin Ruh Sağlığına Etkileri

Çoğu insan dış görünüşünden memnun değildir. İnsanlar bu konuda kendilerini daha iyi hissetmek için plastik cerrahi yaptırmayı düşünüyorlar.

Elbette herkes ameliyat olması düşünürken plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerini düşünür. Çünkü işlem ne kadar basit olursa olsun ameliyatın riskleri vardır. Bu nedenle insanlar, ameliyatın zihinsel sağlıklarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini merak ediyor. Ameliyat ve ameliyat sonrası iyileşme süresi ameliyata göre değişir ve hafife alınmamalıdır. Bu konuyu daha iyi anlamanız için yazımızda sizler için plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerinden bahsettik.

Botoks ve dolgu maddelerinin yapımında kullanılan kimyasallar artık cerrahlar dışındaki kişilerin erişimine açık olduğu için insanlar kötü deneyimler yaşadı. Bu durum birçok kişinin estetik ameliyattan korkmasına ve istenilen sonuca ulaşamamasına neden olmuştur. Yanlış dudak dolguları, yanlış botoks uygulamaları gibi bu kötü olaylar, insanların plastik cerrahinin ruh sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu düşündürdü.

Tavsiyemiz bu işlemler için güzellik merkezlerinin tercih edilmemesidir. Milano Klinik'teki doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Doktorlarımızla iletişime geçerek size hangi ameliyatın uygun olduğuna ortak karar verebilirsiniz.

Ayrıca potansiyel plastik cerrahi hastaları genellikle ameliyatın duygusal yönleriyle ilgilenmezler. Ancak plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerini araştırmak önemlidir. Çünkü önceden ruh sağlığı ya da özgüven sorunu yaşayan kişiler için ameliyat her zaman doğru yol olmayabilir. Doktorların tavsiyesi, önce bir ruh sağlığı tedavisi gördükten sonra plastik cerrahiye başlamaktır.

Plastik Cerrahinin Ruh Sağlığına Etkileri

Estetik Ameliyat Sonrası Ruh Sağlığı Etkilenir mi?

Birisi vücudunun belirli bir bölümünü beğenmediğinde, bazen ona takıntılı hale gelebilir. Ve bu genellikle kişinin benlik saygısını olumsuz etkiler. Bu sorunu çözmek için insanların aklına ilk gelen şey plastik cerrahidir.

İnsanlar plastik cerrahinin ruh sağlığına etkileri nin iyi olacağını düşündüğü için insanların aklına ilk gelen şey bu oluyor. Birçok durumda bu doğrudur. Ancak bu kişiden kişiye ve ruh sağlığı sorununun ne olduğuna göre değişir.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi tarafından yayınlanan bir çalışmada, bazı kişilerde plastik cerrahinin ruh sağlığına etkileri nin olumlu olmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların çoğu estetik ameliyattan sonra ruh sağlıklarının düzeldiğini söylerken, bazı kişiler ameliyattan istedikleri sonuçları alsalar bile mutlu olmadıklarını söyledi.

Bu nedenle estetik ameliyatın ruh sağlığına etkilerinin herkes için farklı olacağını söylemeliyiz.

Özellikle ameliyatın sonucu hakkında gerçekçi olmayan beklentileri olan, daha önce tatmin edici olmayan estetik ameliyatlar geçirmiş ve vücut dismorfik bozukluğu da dahil olmak üzere belirli ruhsal rahatsızlık öyküsü olan kişiler, ameliyat sonucundan genellikle memnun olmazlar.

Beden dismorfik bozukluğu yaşayan pek çok kişi, sürekli estetik operasyonlar geçirerek güvensiz fiziksel özelliklerini değiştirmeye çalışır.

Norveç'te yapılan bir araştırmada, bir grup kız öğrenciye birkaç yıl boyunca periyodik olarak anket uygulandı. Ve bu anket sonucunda psikolojik sorunları olan kadınların estetik ameliyatı tercih etme olasılıklarının daha yüksek olduğu belirlendi.

Ayrıca bu araştırmada anksiyete ve depresyon gibi hastalıkları olan kişilerde plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerinin olumsuz olacağı ortaya konmuştur.

Plastik Cerrahinin Ruh Sağlığına Olumlu Yan Etkileri

Benlik Saygısı Kazanımı

Hastaların estetik cerrahi için kliniğe gelmesinin en önemli nedenlerinden biri düşük benlik saygısının kişilerin hayatını olumsuz etkilemesidir.

Rahatsız oldukları vücut bölgeleri özgüvenlerini düşürür. Bu bir kusur olarak kabul edilen veya başkaları tarafından fark edilen bir durum olmayabilir ancak vücudunuzda veya yüzünüzde kendinize olan güveninizi ve özgüveninizi sarsan bir şey olduğunu düşünüyorsanız, bunu estetik cerrahi ile çözmeniz mümkün olabilir.

Birçok rinoplasti hastasının burunlarının görünümünden çok rahatsız olduğunu biliyoruz. Bu hastaların çoğu operasyondan 15 gün sonra çok daha mutlu ve kendinden emin bir şekilde hayatlarına geri dönerler.

Bu, plastik cerrahinin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine güzel bir örnektir.

Depresyon Belirtilerinde Azalma

Bazı durumlarda kişinin vücudunun hoşlanmadığı bir bölgesinden rahatsızlık duyması depresyona dönüşür.

Kendini sevememek ve kendini kabul edememek, depresyonun yaygın olarak bildirilen nedenlerinden biridir. Bu durumun çözülmesi plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerinin olumlu örneklerinden biridir.

Hastaların Mutluluk Düzeylerinde Artış

Estetik cerrahinin ruh sağlığına etkileri üzerine yapılan birçok araştırma, insanların kendilerini çekici bulduklarında kendilerini çok daha iyi hissettiklerini kanıtlamıştır. Bu nedenle kişi estetik yaptırdıktan sonra kendini daha iyi hisseder ve kendini daha çekici bulursa gün geçtikçe daha mutlu olacaktır.

Önceki yazımıza http://milano.liteajans.com/bella-hadid-estetik-ameliyati/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)