Plastik Cerrahi Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Ödem nedir?

Ödem, vücudunuzun dokularında sıkışan sıvının şişmesi veya fazlalığı olarak tanımlanabilir. Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilse de; eller, kollar, ayaklar, ayak bilekleri ve bacakların etkilenme olasılığı daha yüksektir. Ödem belirtileri dokuda şişme veya şişkinlik, gergin veya parlak cilt ve etkilenen vücut bölümünün karın boyutunda bir artıştır.

Dokulardaki fazla sıvının vücut dokusunda iltihaplı bir reaksiyona neden olma olasılığı vardır, bu da vücudun etkilediği bölgeye zarar verebilir ve özellikle tedavi edilmezse kişi için oldukça acı verici olabilir. Ödem özellikle tıbbi işlemlerden sonra sık görülür.

Plastik Cerrahi Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Estetik Ameliyat Sonrası Ödem Neden Olur?

Ödem, vücudun zarar görmüş veya yaralanmış dokusunu korumak için oluşur ve diğer tıbbi işlemlerde olduğu gibi plastik cerrahi de bir bakıma vücutta "yaralanma" yapar. Ayrıca ameliyat sırasında doktorlar tarafından aşırı kanamayı önlemek için vücuda sıvı salınır ve buna bağlı olarak bu sıvı ağrıyı azaltmak ve ağrıya yardımcı olmak için vücutta kalır ancak ödem olur veya vücut işleme tepki verir. İyileşme sürecini hızlandırmak için dokudaki bu sıvıyı boşaltmak gereklidir ve bunu özen ve sabırla yapmak da vücudunuzun doğal olarak iyileşmesini sağlamak için önemlidir.

Plastik Cerrahi Sonrası Ödem Nasıl Geçirilir?

Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak, yapılan işleme göre günler veya 1-2 hafta sürebileceğinden sabır ve tutarlılık gerektirir. Estetik cerrahiye bağlı olarak ödemin iyileşmesi üç gün veya bir hafta sürebilir. Ağrılı olabileceğinden, iyileşme sürecinde ödemden kurtulmak veya ödemden kaynaklanan sorunlarla baş etmek için farklı ve kolay yollar aranır. Plastik cerrahi ve daha birçok tıbbi işlem sonrası ödemden kurtulmanın birçok yolu vardır.

1.Operasyon Sonrası Talimatları Takip Edin

Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak için yapabileceğiniz ilk şey, doktorunuzun ameliyat sonrası talimatlarını takip ederek kolayca iyileşmesini sağlamaktır. Bu talimatlar, hastalarının sağlığına son derece önem veren ve hastaların iyileşme sürecini daha kolay ve hızlı hale getirmeyi amaçlayan Milano Klinik gibi klinikler tarafından verilmektedir. Ameliyat sonrası talimat, ameliyat edilen bölgeleri nasıl temizleyip temiz tutabileceğinizi, iyileşme sürecini hızlandırmak için almanız gerekebilecek ilaçlarla ilgili bilgileri veya genel olarak egzersiz ve hareket kısıtlamalarını içerebilir.

Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak için önerilen talimatlar, hastalıklar veya diğer durumlar nedeniyle oluşan ödem türünden farklıdır. Örneğin ödem, çok fazla tuz yemek veya uzun süre bir pozisyonda kalmak gibi yaralanma dışında bir şeyden kaynaklandığında, egzersiz yapılması önerilir. Ancak plastik cerrahi söz konusu olduğunda, özellikle uzuvlarda veya vücutta ameliyat yapılıyorsa, aşırı hareket etmek veya egzersiz yapmanın hasara yol açma olasılığı yüksektir. Bu nedenle hastaların en azından ameliyat edilen bölge gözle görülür şekilde iyileşene kadar egzersiz yapmaları önerilmez.

2. Sağlıklı Beslenin ve Su İçin

Sağlıklı beslenmek ve susuz kalmamak estetik ameliyat sonrası ödemden kurtulmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı beslenmek ve su içmek zaten önemlidir. Bununla birlikte, vücudunuz üzerinde yapılan tüm işlemlerden ve aldığınız ilaçlardan iyileşmeye çalışırken çok önemli hale gelirler. Bu nedenle kan şekerini yükseltebilecek, iyileşmeye yardımcı olduğu için öğünlerinizi lif ve proteinlerle dolu tutabilecek hiçbir şey yemeyin ve yeterince su içmeyi unutmayın. Sağlıklı beslenmek vücudunuzun hızla iyileşmesi için çok önemlidir.

3. Vücudununa Soğuk Kompres Uygulayın

Soğuk kompres her zaman yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılmıştır ve plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak için de yapılabilir. Ameliyat olan bölgeye soğuk kompres yapılması, estetik operasyon geçirmiş kişinin ağrısını hafifletebilir ve ödemden kaynaklanan şişliği de azaltabilir. Bu nedenle iyileşme sürecini hızlandırmak ve ödemin kişide neden olabileceği ağrıları hafifletmek için ameliyat edilen bölgeye soğuk kompres uygulanması önerilir.

4. Isıdan Kaçının

Soğuk kompres, plastik cerrahi sonrası ödemi azaltabilirken, ısı daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle cerrahlar estetik ameliyatlardan sonra ısı kaynaklarından uzak durmayı önermektedir. İyileşme sırasında dışarı çıkmamak, ısı lambaları kullanmaktan ve sıcak duş almaktan kaçınılması önerilir. Bu da önemlidir çünkü aşırı ısınma vücutta aşırı kanamaya neden olabilir, bunun sonucunda ameliyat edilen bölgede veya çevresinde daha fazla ödem veya morluk oluşmasına neden olabilir ve bu da iyileşme sürecini yavaşlatma şansına sahiptir.

5. Mümkünse Ameliyatlı Bölümünüzü Yüksekte Tutun

Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmanın bu yolu, işlem yüze veya vücudun herhangi bir uzvuna yapılıyorsa uygulanabilir. Bu kısımları yüksekte tutmak, lenf bezlerinin fazla sıvıyı boşaltmasını kolaylaştıracak ve ödemden kaynaklanabilecek şişlik ve ağrıyı hafifletecektir. İşlem yüzünüzde yapılıyorsa ödem olmaması için uyurken bile tam düz yatmamaya özen gösterin. İşlem uzuvlarınızda yapılıyorsa, ödemin gitmesi için kalbinizin üst kısmını tutun ama çok uzun süre bu şekilde tutmayın çünkü bu damarlara da zarar verebilir. Vücudunuzun daha hızlı ve daha iyi iyileşmesini sağlamak için arada bir pozisyonunuzu değiştirin.

Ödem, yaralanmalar, hastalıklar veya başka şeylerin neden olabileceği aşırı sıvı nedeniyle vücudun bir bölümünün şişmesidir. Ödem, estetik ameliyatlardan sonra sık görülen bir durumdur ve alınan küçük önlemlerle tedavi edilebilir. Milano Klinik'te sadece istediğiniz sonuçları almayı garanti etmekle kalmayacak, aynı zamanda plastik cerrahi sonrası ödemden nasıl kurtulacağınız konusunda da gerekli yardımı alacaksınız. Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulduktan ve vücudunuz tamamen iyileştikten sonra istediğiniz sonuçları görecek ve buna değdiğini anlayacaksınız.

Önceki yazımıza http://milano.liteajans.com/hailey-baldwin-plastik-cerrahi-sureci/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)