Plastik Cerrahi ile Estetik Cerrahi Arasındaki Fark Nedir?

Plastik cerrahi, kayıp veya hasar görmüş cilt ve dokuyu onarmak ve yeniden yapılandırmak için yapılan işlem türüdür. Plastik cerrahinin öncelikli amacı, normal işlevi olabildiğince taklit etmek ve mümkün olduğunca doku ve deri aramaktır.  Estetik nedenlerle yapılan ameliyatlar ve rekonstrüktif cerrahi “plastik cerrahi” olarak bilinen geniş tedavi grubuna dahildir. Bir yaralanma, hastalık veya doğuştan gelen bir sorundan sonra, vücudun görünümünü ve işlevselliğini geri getirmek için rekonstrüktif tedaviler uygulanır. 

Öte yandan, estetik cerrahi, bir kişinin daha arzu edilen bir görünüm olduğuna inandığı şeyi elde etmek için görünüşünü değiştirmek için yapılır. Estetik cerrahide kullanılan cerrahi tedaviler, simetriyi iyileştirmeyi, belirli özellikleri vurgulamayı veya yüzün veya vücudun oranlarını değiştirmeyi amaçlayanları içerir. Estetik cerrahi seçicidir, yani bireylerin vücutlarının daha iyi çalışması gerekmeyen kısımlarında yaptırmayı seçtikleri anlamına gelir. Bazı detaylar, benzerliklerinden bağımsız olarak plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasında fark yaratır. 

Plastik Cerrahi – Estetik Cerrahi

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı plastik ve estetik cerrahi yaptırıyor. Bu prosedürlerin uygulanmasındaki bu artışa bağlı olarak, hastalar hangisini yaptırmaları gerektiğini ve bu prosedürlerden bir hasta olarak ne beklemeleri gerektiğini anlamak için plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasındaki farkı bilmelidir. Plastik cerrahi ile estetik cerrahi prosedürleri arasında bazen aynı şey olarak görülebilmelerine rağmen bir fark vardır. 

1. Amaç

Plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasındaki temel farklardan biri operasyonun amacıdır. Estetik cerrahi hemen hemen her zaman herhangi bir tıbbi sebep veya gereklilik olmaksızın bir kişinin belirli bir yönünün görünümünü değiştirmek için yapılırken, aynı şey plastik cerrahi, özellikle de hastanın sağlığı ve refahı için çok önemli olan rekonstrüktif plastik cerrahi için geçerli değildir. Estetik cerrahi, hastanın güveninden dolayı da yapılabildiği gibi, plastik cerrahi gibi geçimini kolaylaştırmak için de yapılabilir ama iyileşme rekonstrüktif plastik cerrahiden farklı olacaktır. 

2. Gereksinimler

Plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasındaki bir diğer fark da gereksinimlerdir. Plastik cerrahi, özellikle rekonstrüktif plastik cerrahi, ameliyatın gerçekleşmesine izin vermek için belirli bir branştan bir doktora ihtiyaç duyabilirken, estetik cerrahide, çoğu zaman prosedüre izin vermek için plastik cerrah dışında bir doktora gerek yoktur.  

Bu duruma bir örnek, hastanın burnundan nefes alamaması nedeniyle burun estetiği yaptırması olarak verilebilir. Hastanın bir kaza geçirmişse veya herhangi bir komplikasyon ile doğmuşsa ve doktor burun estetiği yaptırmanın hastanın sağlığı için olmazsa olmaz olduğunu önerip onaylarsa, burun estetiği işlemi plastik cerrahi olarak değerlendirilecektir. Bununla birlikte, eğer prosedür tamamen estetik nedenlerle yapılacaksa, o zaman estetik cerrahi olarak kabul edilecektir. Bu durumda plastik cerrah dışında herhangi bir doktorun onayını almaya gerek kalmayacaktır. 

3. Finansal Etki

Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki bir diğer fark, prosedürlerin maliyetidir. Estetik cerrahi neredeyse her zaman isteğe bağlıdır, yani sigorta şirketleri tarafından genellikle hastanın sağlığı için çok önemli görülmese de hastanın tedaviyi seçmesi anlamına gelir. Rekonstrüktif plastik cerrahi tıbbi olarak gerekli değerlendirilebilir. 

Estetik plastik cerrahi seçmeli ve genellikle sigorta kapsamında olmasa da rekonstrüktif plastik cerrahi olabilir. Bu duruma örnek olarak mastektomiden sonra memenin yeniden yapılması sadece plastik cerrah tarafından yapılması gereken rekonstrüktif bir tedavidir. Plastik veya estetik cerrahlar estetik bir operasyon olarak meme dikleştirme (büyütme) yapabilirler.  

4. Beklentiler

Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki son fark, yapılan işlemlerin sonuçlarından beklentilerdir. Estetik cerrahi, kişinin bir yönünün görünümünü ve dışını değiştirmek ve daha iyi görünmesini sağlamak için veya hastanın istediği şekilde yapılır. Ancak plastik cerrahi, özellikle konstrüktif plastik cerrahi hastanın geçimini ve sağlığını daha iyi hale getirmek için yapılmaktadır.  

Bir sağlık nedeni fayda tarafında daha önemli olarak görülecektir, yani zaman zaman vücudun genel görünümü o kadar fazla dikkate alınmayacaktır. Örneğin, yanık mağduru cilt nakli sonrası kusursuz görünmeyi tam olarak beklemeyebilir, çünkü amaç kusursuz görünmesini sağlamak değil, hastanın yaşamını daha iyi hale getirmektir. Bununla birlikte, vücudun istenen şekilde görünmeyen bazı yönlerinden kurtulmak için estetik ameliyatı yaptırmak estetik cerrahi olarak kabul edilecek ve hasta bu işlemin nedeni sağlık olmadığı için arzu ettiği görünümü bekleyecektir. Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki bu fark, sonuçlardan beklentiyi de farklı kılmaktadır. 

Benzer görülebilmelerine rağmen, estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasında bir fark vardır ve hastalar prosedürlerden herhangi birini almadan önce farkı tanımalıdır. Prosedürün plastik cerrahi mi yoksa estetik cerrahi mi olduğuna bakılmaksızın, hastalar Milano Kliniği gibi prosedürlerine güvenebilecekleri güvenilir ve sıhhi bir klinik bulmalıdırlar. Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki farkı bilen hastalar, bu işlemleri gerçekleştirmek için ne yapmaları gerektiğini tanıyabilir ve Milano Klinik gibi güvenilir bir klinik ile istedikleri sonuçları elde etmeyi garanti edebilirler. 

Önceki yazımızı http://milano.liteajans.com/selena-gomez-plastik-ameliyati/ linkinden inceleyebilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)