MEME KANSERİ SONRASI MEME REKONSTRÜKSİYON AMELİYATI:

Yapılan araştırmalara göre her 10 kadından birinde görülebilen meme kanseri tedavisinde son 20 yılda büyük ilerleme kaydedildi. Günümüzde erken teşhis edilen meme kanserlerinde bu gelişmeler sayesinde memenin yapısını koruyan cerrahi yöntem uygulanabilmektedir. Ancak kanserin seyrine göre ne yazık ki mastektomi (tümörlü memenin tamamının alınması) veya deri koruyucu mastektomiye (meme dokusunun tamamının alınması gerektiği ancak meme derisinin korunabildiği durumlarda tercih edilen bir yöntem) yine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Hastaların büyük çoğunluğunda yapılması gereken bir durumdur. Ve bu durum da kanserin yarattığı psikolojik yıkım sürecini daha da olumsuz etkiler. Ne mutlu ki son 20 yılda meme kanserini daha etkin tedavi edebilmek adına birçok olumlu gelişme oldu ve bu gelişmelerin yankısı meme rekonstrüksiyon ameliyatlarına da yansıdı.

MEME KANSERİ SONRASI MEME REKONSTRÜKSİYONU AMELİYATI

MEME REKONSTRÜKSİYONU NEDİR?

Meme rekonstrüksiyonu, meme kanserini tedavi etmek veya önlemek için mastektomi geçiren kadınlarda çıkarılan memenin şeklini yeniden yapılandırma ameliyatıdır. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı, hastalığın seyrine ve yapılan mastektominin içeriğine göre farklı özellikler gösterebilir. Memeler implantlar (salin veya silikon) kullanılarak yeniden oluşturulabileceği gibi otolog doku yöntemiyle yani hastanın vücudundan alınan doku yardımıyla da yeniden oluşturulabilir.

Ayrıca mastektomi sırasında hastanın meme başı ve areola korunmazsa; bu yapılar meme rekonstrüksiyonunun son aşamasında da yeniden oluşturulabilir.

MEME REKONSTRÜKSİYON AMELİYAT TÜRLERİ NELERDİR?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, 2 ana yöntem vardır:

Silikon Meme Protezleri:

Meme rekonstrüksiyonunda hastanın kendi vücut dokusunun kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda silikon meme protezleri uzun ameliyat süresi gerektirmemesi ve nispeten güvenli bir rekonstrüksiyon seçeneği olması nedeniyle tercih edilmektedir. Hastanın meme dokusu bölgesi enfekte değilse, meme veya göğüs duvarına radyoterapi almamışsa ve profilaktik (koruyucu) mastektomi geçirmişse silikon meme protezi ile meme rekonstrüksiyonu için ideal bir adaydır.

Ayrıca birçok hasta meme rekonstrüksiyonu sonrası iki meme arasındaki asimetriden şikayet edebilir. Bu yöntemin bir diğer avantajı da simetriyi sağlamak için hasta ve doktorun izin vermesi durumunda bu işlemin diğer memeye de uygulanabilmesidir. Bu yöntemin dezavantajları estetik açıdan iyi sonuç vermeme riski, enfeksiyon riski, cilt nekrozu riski, kapsül oluşumu, kayma ve asimetri riski olarak sıralanabilir.

Otojen Meme Rekonstrüksiyonu:

Hastanın kendi vücudunun başka bir bölgesinden alınan deri, yağ ve kas dokusu ile meme oluşturma işlemidir. Otojen meme rekonstrüksiyonunun en önemli avantajlarından biri hastanın kendi dokusu kullanıldığı için doğal bir görüntü yakalama olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Ayrıca enfeksiyon, kapsül oluşumu, cilt kaybı gibi risklerin olmaması ve silikon replasmanına ihtiyaç duyulmaması da bu tip rekonstrüksiyonun bir diğer önemli avantajıdır. Otojen rekonstrüksiyon için farklı seçenekler mevcuttur: Karın bölgesinden alınan doku kullanılarak yapılan TRAM flep ve DIEP flep, sırt bölgesinden yapılan latissimus dorsi flep, uyluktan yapılan TUG flep, kalçadan yapılan gluteal flepler en önemlileridir. Bu yöntemler arasında TRAM flebi en sık kullanılan otojen meme rekonstrüksiyon seçeneğidir.

Hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu doktorunuzla yapacağınız görüşmeler ve muayeneler sonrasında öğrenebilirsiniz.

NE ZAMAN MEME REKONSTRÜKSİYONU AMELİYATI OLABİLİRİM?

Bu sorunun cevabı hastalığınızın seyrine ve kanser tedavinizden sorumlu doktorunuzun tavsiyelerine göre değişebilir. Mastektomi operasyonu sırasında meme rekonstrüksiyonu ameliyatı hemen yapılabilir, doktorunuz tarafından uygun görüldüğü takdirde buna hemen rekonstrüksiyon denir.

Ayrıca böyle bir seçeneğin varlığından haberdar değilseniz veya doktorunuz bu yöntemi sizin için uygun görmediyse mastektomi kesileriniz iyileştikten ve kanser tedavisi tamamlandıktan sonra “gecikmeli rekonstrüksiyon” dediğimiz yöntem uygulanabilir. Gecikmeli yeniden yapılandırma ameliyatı geçirmeniz için herhangi bir son tarih yoktur. Hastalar mastektomiden aylar hatta yıllar sonra bu ameliyat için başvurabilirler.

MEME REKONSTRÜKSİYONU AMELİYATINDAN ÖNCE NE YAPMALIYIM?

Ameliyattan önce fiziksel olarak iyi durumda olmanız önemlidir. Örneğin, sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmanız şiddetle tavsiye edilir. Çünkü sigara kan akışını olumsuz etkiler ve ameliyat sonrası meme dokusuna giden kan akışını da bozması muhtemeldir. Bu da kötü bir iyileşme sürecine ve komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca enfeksiyon kapma riskinizi de artırabilir. Ayrıca fazla kilonun ameliyat sırasında anestezi ile ilgili bazı sorunlara neden olabileceğini bilmelisiniz. Aşırı kilolu olmanın ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi zorlaştırdığı ve olumsuz etkilediği de kanıtlanmıştır.

Bu nedenle ameliyattan önce doktorunuzun onayı ile bir diyetisyene danışarak bu risk faktörünü azaltmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, fiziksel ve zihinsel sağlığa büyük olumlu etkileri olan aktif bir yaşam tarzını benimsemeniz önemlidir. Bu durumda bir ruh sağlığı uzmanına danışmak, sevdiklerinizi bu işlem hakkında bilgilendirmek ve onlarla iletişim halinde olmak iyi bir fikir olabilir

MEME REKONSTRÜKSİYON AMELİYATINDAN İYİLEŞME NE KADAR SÜRER VE NE BEKLENİR?

Meme rekonstrüksiyonu, iyileşme süresi açısından büyük operasyonlar kategorisinde değerlendirilebilir. Ortalama iyileşme süresi 6 ile 8 hafta arasındadır ve bu süreden sonra hasta günlük aktivitelerine devam etmeye başlayabilir. Bu 6-8 haftalık sürenin sonunda memenizdeki morluk ve şişlikler geçecektir. Dokuların tamamen iyileşmesi ve izlerin kaybolması 1 ila 2 yılı bulabilir.

Bu süreçte sutyen kullanımı ve kullanılacak sutyen seçimi iyileşme sürecinizde önemli bir kriterdir. Bu konuyu doktorunuzla tartıştığınızdan ve talimatlarını uyguladığınızdan emin olun. İyileştikten sonra balenli veya dantelli sütyenler yaralarınıza baskı uygulayabilir veya cildinizi tahriş edebilir.

Germe egzersizlerine veya spor aktivitelerine ne zaman başlayabileceğiniz konusunda cerrahınızın özel tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Çünkü tıpkı bahsettiğimiz gibi rekonstrüksiyon ameliyatlarının farklı türleri vardır ve buna bağlı olarak iyileşme süreleri farklılık gösterebilir. Ancak basit günlük aktiviteler açısından, ameliyattan sonraki 4 ila 6 hafta boyunca genellikle ağır cisimleri kaldırmak veya ev işleri yapmak gibi yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekecektir.

Kanser tedavisi ve memenizi kaybetmek nasıl bir duygusal uyum süreci gerektiriyorsa, onarım ameliyatı sonrası yeni memelerinize ve özelliklerine alışmak da bir duygusal uyum süreci gerektirecektir. Bu noktada, bu ameliyatı olmuş veya bu süreçten geçen diğer kadınlarla bir psikiyatristle konuşmak da kaygı ve diğer rahatsız edici duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, cerrahınız, ameliyatınızı takip eden dönemde her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için implantlarınızın düzenli manyetik rezonans görüntülemesini (MRI) almanızı önerecektir. İlk MRG'nizi implant ameliyatınızdan 1 ila 3 yıl sonra ve daha sonra her 2 yılda bir yaptıracaksınız. Bu da kullanılan rekonstrüksiyon yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

MEME KANSERİ SONRASI MEME REKONSTRÜKSİYONU AMELİYATI

YENİDEN YAPILAN MEMELERDE MEME KANSERİ TEKRAR EDER Mİ?

Meme rekonstrüksiyonu denilince akla ilk gelen sorulardan biri silikon protezlerin meme kanserine yakalanma riskini mi artırdığı yoksa meme kanseri tespitini mi gizlediğidir. Bu konu, son 30 yılda önemli araştırmaların konusu olmuştur ve 11.000 hasta üzerinde 1995 yılında yapılan bir Kanada araştırması, meme büyütme ameliyatı geçirmiş hastalarda meme protezi olmayan hastalarda meme kanseri insidansını karşılaştırmıştır. Ve sonuç olarak meme büyütme ameliyatı olan hastalarda meme kanseri insidansında genel popülasyona göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi. Bu sonuç hem estetik amaçlı yapılan meme büyütme operasyonları hem de mastektomi sonrası yapılan meme rekonstrüksiyonları için geçerlidir.

Ayrıca Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Tıp Enstitüsü tarafından 1999 yılında yapılan bir çalışmada meme protezi olan hastalarda ilk veya tekrarlayan meme kanseri görülme sıklığında artış olmadığı gözlemlenmiştir.

Meme protezleri ile ilgili bir diğer şüphe kaynağı da bu protezlerin mamografi sırasında röntgenleri bloke ederek meme kanseri tanısını geciktirip geciktirmediğidir.

Ancak bu konuda yapılan çalışmalar protezli hastalarda mamografinin etkinliğinin protezsiz hastalardaki ile hemen hemen aynı olduğunu göstermiştir.

Milano Klinik ailesi olarak sizin sağlığınıza öncelik veriyoruz. Sağlığınıza uygun olmayan hiçbir işlemi yapmıyoruz. Ve ilkemiz gereği hastalarımıza en fazla faydayı sağlayacak tedavi yöntemlerini belirleyip büyük bir özen ve titizlikle uyguluyoruz. Milano Klinik olarak en son teknolojik gelişmeleri takip ederek sizlere en yeni ve en güvenilir tedavi yöntemlerini sunmayı ilke edinmiştir. Geniş bir şube yelpazesinde en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Fiyat bilgisi, randevu talebi veya sağlık turizmi gibi sorularınız için whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Önceki yazımızı http://milano.liteajans.com/khloe-kardashian-estetik-ameliyatlari/ linkinden okuyabilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)