Meme Asimetrisine Ne Sebep Olur?

Meme asimetrisi çok yaygın görülen bir durumdur. Aslında hemen hemen tüm kadınların bir dereceye kadar meme asimetrisine sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak bu her zaman açık bir şekilde göze çarpmaz. Boyut ve şekil farkı çok belirgin hale geldiğinde, düzensiz memeler büyük bir sorun haline gelir. Bu gibi durumlar, beden imajınıza olan güveninizi kaybetmenize ve görünüşünüz konusunda özgüven kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel yardım almak en doğru seçenektir.

Meme Asimetrisi Nedir?

Meme asimetrisi boyut, form, hacim, oran ve şekil açısından birbirinden farklı olan memelerin, birbirlerine olan oranları olarak nitelendirilebilir. Asimetri ölçülürken yalnızca büyüklük veya küçüklükleri baz alınmaz. Aynı zamanda meme uçlarının birbirine olan simetrisi, meme ucu çevresinin genişlik ölçüleri, yaygınlık ve başlama- bitiş simetrileri gibi unsurlar da değerlendirilir.

Meme Asimetrisinin Nedenleri

Hayatınız boyunca memeleriniz birçok değişiklik geçirecektir. Ergenlikten başlayarak, memeler yetişkin boyutlarına ulaşmak için birkaç yıl içinde büyür. Bu dönemde pek çok genç kızda asimetrik büyüme görülebilir. Daha sonraki yaşamda hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar ve diğer faktörler asimetri sorununa neden olabilir. Meme asimetrisi sorununa yol açan bazı yaygın nedenler ise şunlardır:

1. Gelişimsel ve Genetik Nedenler

Meme asimetrisi çoğu zaman ilk olarak ergenlik döneminde ya da sonrasında ortaya çıkar. Bu dönemde memeler büyümeye ve yetişkin formuna doğru gelişmeye başlar. Bazı genç kızlarda belirsiz nedenlerden dolayı memeler düzensiz boyutlara ve şekillere dönüşebilir. Bu süreç, göğüslerden sorumlu hücrelerin düzgün bir şekilde bir araya gelmemiş olmasından kaynaklanabileceği gibi fetal gelişim sırasındaki hatalarla ilgili de olabilir. Ayrıca bazı doktorlar, göğüs gelişim sorunlarının genetik bir kökü ya da bunlara neden olan bilinmeyen bir sendromu olabileceğini savunuyorlar.

2. Göğüs Tümörleri

Göğüs tümörleri, iyi huylu ya da kötü huylu (göğüs kanseri) olabilir. Doğal olarak göğüste büyüyen bir tümör olması, göğüsün boyutunu ve şeklini değiştirecek, diğerinden farklı görünmesini sağlayacaktır. Göğsünüzde büyüyen bir yumru hissediyorsanız ya da yetişkinliğinizde meme asimetrisi fark etmeye başladıysanız, göğüs kanseri ihtimalini ekarte etmek için doktoru ziyaret etmeyi geciktirmemelisiniz. Çünkü yapılan bazı çalışmalar, meme asimetrisinin nadiren de olsa göğüs kanseri ile ilişkili olabileceğini ortaya koymuştur

3. Hormonal Nedenler

Göğüs dokusu hormonal değişikliklere karşı oldukça hassastır. Ergenlik, hamilelik, yumurtlama ve menopoz sırasındaki hormonal dalgalanmaların tümü, göğsünüzün boyutunu ve şeklini etkileyebilir. Bazı kadınların göğüsleri östrojen veya progesteronun etkilerine daha duyarlı olabilir. Bu durum özellikle ergenlik döneminde meme asimetrisine yol açabilir.

4. Göğüs İmplantı Komplikasyonları

Meme büyütme estetiği hem çözüm ve hem de bir meme asimetrisi nedenidir. Göğüslerini büyütmek ve güzelliğiyle baş döndürmek isteyen kadınlar arasında göğüs implantları son derece popülerdir. Fakat bu implantlar ömür boyu kullanılmaz ve yanlış uygulandığında bazı komplikasyonlara neden olabilir. Göğüs implantının yer değiştirmesi, kapsüler kontraktür ve geç seromalar, büyütme işleminden sonra göğüslerin düzgün görünmemesinin bir nedeni olabilir. Tam bir değerlendirme ve böyle bir durumda olası revizyon ameliyatı için uzman bir plastik cerrahtan destek almanız oldukça önemlidir.

5. Göğüs Travması

Göğüs travması, göğsünüzün dokusunda bazı değişikliklere yol açabilir. Yıllar geçtikçe, göğüslerinizde kalsiyum birikintileri ya da yara dokusu büyüyebilir. Bu da göğüslerinizin düzensiz görünmesine neden olur.

6. Yaşlanma

Yaşlandıkça göğüsleriniz elastikiyetini kaybederek, sarkık ve sönük ve bir hale gelir. Bazı kadınlarda ise bir göğüs daha hızlı yaşlanabilir ve diğerine göre daha sarkık veya sönük olabilir. Bu sorun genellikle simetrisini yeniden sağlamak için göğüs implantları ile ya da implantlar olmadan iki taraflı göğüs dikleştirme operasyonu ile düzeltilir.

Meme Asimetrisi Kanser Belirtisi Midir?

Meme asimetrisi, genellikle endişeye neden olmaz. Bununla birlikte, herhangi bir göğüs anormalliğinin erken tespit edilmesini sağlamak için düzenli mamografi çektirmek oldukça önemlidir. 2015 yılında yapılan bazı araştırmalar, göğüsleri yüzde 20'den fazla değişen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini gözler önüne sermiştir.

Göğüste ortaya çıkan herhangi bir olağandışı değişiklik, uzman doktorlar tarafından mutlaka  kontrol edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken değişiklikler ise şunlardır:

  • Göğüs içinde ya da çevresinde oluşan bir yumru
  • Kolun altında ortaya çıkan bir yumru
  • Göğsün yanında ya da kolun altında kalın veya sert hissedilen doku
  • Göğsün boyutunda ya da şeklinde bir değişiklik
  • Göğüs ucundaki değişiklikler (örneğin içe doğru işaret etmeye başlar)
  • Göğüs ucunda sıvı ya da akıntı
  • Göğüs çevresinde kırmızı, kaşıntılı ya da pullu cilt
  • Çukurlu ya da büzülmüş cilt dokusu

Meme Asimetrisi Tedavi Yöntemleri

Meme asimetrisi tedavisi göğüslerin nasıl farklılaştığına, büyüklüğüne, şekline ve hastanın hedeflerine göre değişiklik gösterir. Asimetri sorununu düzeltmenin tek yolu ise düzeltici plastik cerrahidir.

Milano Klinik, düzensiz göğüsleri düzeltmek için çok çeşitli cerrahi seçenekler sunar ve ameliyat seçimi genellikle özel durumunuza bağlıdır. Düzeltici cerrahi, bir ya da iki göğsü içerebilir ve birçok kez istenen hedeflere ulaşmak için prosedürlerin bir kombinasyonunu içerir.

Eşit olmayan göğüsleri düzeltmek için olası prosedürler ve çözüm yolları ise şunlardır:

1. İmplantlarla Göğüs Büyütme

Bu yöntem genellikle yalnızca “göğüs büyütme işlemi” olarak bilinir. Ancak bu yöntem; meme asimetrisi, göğüs deformitelerini düzeltme ve göğüslerinizin boyutunu artırmak için de kullanılan çok popüler bir işlemdir. Çarpık göğüsleriniz varsa ve daha büyük göğüslerinizin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, Milona Klinik’e gelerek küçük boyutlu göğsünüz için implantlardan yararlanabilirsiniz.  Ancak her iki göğsünüzün de büyütülmesi gerekiyorsa, herhangi bir asimetriyi düzeltmek ve göğüslerinizi dikleştirmek için iki farklı boyutta implant kullanımından faydalanabilirsiniz.

2. Yağ Grefti ile Göğüs Büyütme

Yağ grefti ya da otolog yağ transferi, göğüsleri büyütmek, boyut ve şekil farkını düzeltmek için daha az invaziv ve daha doğal bir yöntemdir. Düzensiz göğüsleri implant olmadan düzeltmenin etkili bir yolu olan yağ grefti ile göğüs büyütme işlemi sayesinde göğüslerinizin boyutu hassas bir şekilde ayarlanır ve şekillendirilir. Bu işlem sırasında uzman doktor, vücudunuzun diğer bölgelerindeki yağları liposuction ile alır. Daha sonra yağı arındırırak, büyüklüğünü ve şeklini yüksek hassasiyetle ayarlamak için göğüslerinize dikkatlice enjekte eder.

3. Göğüs Küçültme

Meme asimetrisi sorunundan kurtulmak için daha küçük boyutlu göğsünüzü referans alabilirsiniz. Bu durumda uzman doktorunuz daha büyük göğsünüzü, küçük olan ile eşit bir boyuta indirecektir. Ameliyat bir tarafta fazla dokuyu çıkarmayı içerir ve mümkün olan en iyi kozmetik sonuçları elde etmek için diğer tarafta göğüs implantları ya da büyütme ile kombine edilebilir.

4. Göğüs Dikleştirme (Mastopeksi)

Birbirinden farklı görünen sarkık ve sönük göğüsleriniz varsa, sizin için göğüs dikleştirme operasyonu şarttır. Bir Mastopeksi sırasında, Milano Klinik uzman doktorları göğüslerinizi normal pozisyonlarına geri kaldıracak ve göğüs uçlarınızı yeniden yukarıya hizalayacaktır. Bu, özel durumunuza ve isteklerinize bağlı olarak yağ grefti, göğüs implantları ya da göğüs küçültme işlemi ile birleştirilebilir. Her durumda dikleştirme uygulaması, meme asimetrisini tedavi edebilir ve size daha sıkı ve daha genç görünen göğüsler verebilir.

Meme asimetrisi sorunundan kurtulmak için profesyonel cerrahi seçenekleri sunan Milano Klinik’in alanında uzman göğüs cerrahlarından yardım alabilir, uzmanlık ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Önceki yazımızı http://milano.liteajans.com/kepce-kulaklara-cozum/ linkinden okuyabilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)