Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile Saç Ekimi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile Saç Ekimi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni saç ekimi yöntemleri de insan hayatına kazandırılmıştır. Böylece hastalar ağrı ya da acı hissi olmaksızın saç dökülmesi ve kellik gibi sorunlarına çok daha kısa süre içerisinde çözüm üretebilmekte ve kısa süre içerisinde de günlük rutinlerine geri dönebilmektedir. Öyle ki son zamanlarda saç ekimi alanında en çok tercih edilen yöntemlerden biri de hiperbarik oksijen tedavisi olmuştur. Aynı zamanda bu teknik yalnızca saç ekiminde değil, kan kaybı ve çeşitli yumuşak doku enfeksiyonlarında da sıklıkla tercih ediliyor. Hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekimi, temelde hastaların kapalı bir basınç odasında bir süre boyunca normalden çok daha yüksek bir basınç altında kalmasıyla birlikte, aralıklı saf oksijen verilmesini kapsar. Basınçlı oksijen, kanın sıvı kısmında çözünme özelliği olan oksijen miktarını maksimum seviyeye çıkarır ve bu sayede dokulardaki oksijen oranında da artış meydana gelir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Hiperbarik oksijen tedavisi çok dikkatli bir şekilde uygulanması gereken bir işlemdir. Genel olarak uygulama için hastalar kapalı bir basınç odasına alınırlar. Akabinde kişilere saf oksijen solutulur. Uygulama için genellikle tek kişilik kabinler tercih edilmektedir. Ancak çift kişilik kabinlerde de hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekimi işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Tek kişilik kabinlerde uygulanan tedavide basınçlı oksijen çok kişilik kabinlere de uygulandığından, ortamdaki basınç seviyesi ortalama olarak normal atmosfer basıncına oranın 2 ile 2,5 katı fazlasıdır. Kabinlerdeki basınç istenilen seviyeye geldiğinde, hastalar maskeler ile saf oksijen alır. Bu noktada uzanarak ya da oturarak işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Saf oksijen verilirken kişiler kulaklarında bir miktarda olsa basıncı hisseder. Hastaların basıncı hissettiği aşama bu nedenle dalış aşaması olarak isimlendirilmektedir. Kişiler dilediklerinde işlemi gerçekleştiren alanında uzman hekimlerle basınç odalarından iletişim kurabilme imkanına sahiptir. Kabin içerisinde istenilen basınç seviyesine ulaşılmasından sonra, saç ekimi için hastalardan maske takması istenir. Belli aralıklarla maske aracılığıyla saf oksijen verilirken, yine belli aralıklarla maske çıkarılarak ortamın havası solunur. Tedavinin bitmesine yakın basınç normal seviyeye getirilerek, hastaların dışarı çıkarılması sağlanmaktadır.

Neden Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile Saç Ekimi Tercih Edilmelidir?

Hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekiminin yapılmasıyla birlikte, hastalar önlenmesi zor olan çeşitli yaralanmalara da maruz kalmazlar. Bunun yanı sıra uygulanan tedavi kişilerin kılcal rejenerayonunu destekler. Böylece oksijen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmış olan doku hasarlarını da minimum düzeye indirmek mümkün hale gelmektedir. Öyle ki hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekimi gerçekleştirmek üzerine yapılan araştırmalara göre; bu işlemde nakledilen greftlerin canlılığı diğer yöntemlere göre %93,2 fazladır. Aynı zamanda saç uzamasında %23,2 oranında artış meydana gelir. Hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekimi %69,12 oranında artış gösteren çok daha düşük postoperatif dökülmede başarılı sonuçlar ortaya koymuştur. Bu nedenle de günümüzde en çok tercih edilen saç ekimi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile Saç Ekiminin Avantajları

Hiperbarik oksijen tedavisinde hastalara saf oksijen verilmektedir. Bu da hem fizyolojik olarak hem de saç ekimi işlemlerinde büyük faydaları da beraberinde getirir. Hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekiminin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Hastalar operasyon esnasında yoğun oksijene maruz kalır. Bu da iyileşme sürecinin kısalmasına etki etmektedir. Diğer yöntemlerde iyileşme süreci ortalama 15 günü kapsar iken hiperbarik oksijen tedavisi ile uygulanan saç ekiminde iyileşme sürecinin 9 güne kadar düşmesi mümkündür.
  • Diğer saç ekimlerinde meydana gelen ödem problemi bu yöntemde minimum düzeye iner. Yani ödem oluşumunu ciddi oranda azaltıcı etki yaratır.
  • Hiperbarik saç ekimi tedavisi ile saç kökleri en iyi seviyede beslenir, dolayısıyla operasyonun başarısı da artar. İşlem sonunda hastalar çok daha gür saçlara sahip olma şansına sahip olurlar.
  • Diğer saç ekimi operasyonlarına göre hiperbarik saç ekiminde enfeksiyon oluşma riski çok daha azdır.
  • Hiperbarik oksijen tedavisi saçlardaki esnekliği ve parlaklığı da arttıran bir etkiye sahiptir.
Tüm bunlara ek olarak ise gerçekleştirilen operasyonun bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle de saç ekiminde fayda sağlamaya yönelik bir tür tedavi çeşidi olduğunu söylemek de kaçınılmaz olacaktır.

Hiperbarik saç tedavisi kimlere uygulanabilmektedir?

Hiperbarik saç tedavisi genel olarak çok ciddi sağlık sorunu olmayan hemen herkes için uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Ekim için kimlerin uygun olup olmadığına alanında uzman hekimler detaylı bir kontrol sonucunda karar verir. Bunun yanı sıra hastaların saç ekimi operasyonu için engel teşkil edecek bir durumu yoksa uygulama gerçekleştirilebilir. Yine de en son kararı hekim verecektir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile Saç Ekimi Fiyatları

Hiperbarik oksijen tedavisi ile saç ekimi fiyat performans açısından en verimli yöntemdir. Ancak diğer saç ekimi yöntemlerinde de olduğu gibi net bir fiyat aralığından söz etmek ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle fiyat konusundaki en doğru bilginin uygulamayı yapan kurumlardan alınması çok daha mantıklı olacaktır.