Göğüs Büyütme Estetiği

Göğüs Büyütme Hangi Durumlarda Yaptırılır?

Silikon ameliyatı olarak da bilinen göğüs büyütme operasyonu göğüs boyutunu artırmak, diri görünüm sağlamak ve vücutla dengeli göğüs yapısı kazandırmak için gerçekleştirilir.

  • Çok küçük göğüslü kadınlar,
  • Kıyafetlerin göğüs bölümünün büyük gelmesi,
  • Bikini mayo gibi kıyafetlerin göğüs bölümünün tam oturmaması,
  • Çocuk doğurduktan sonra göğüslerin küçülmesi ve şekil-boyutunun değişmesi
  • Bir göğüsün daha küçük olması halinde meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Göğüsler kadın vücudunun en önemli bölgelerinden biridir. Göğüslerini normalden daha küçük hissedenler göğüs büyütme estetiği için uzman cerrahlardan destek alabilir. Ayrıca göğüslerinin küçük olduğunu düşünen kadınlar da gebelik sonrasında içi boşalarak küçük kalan göğüsler için bu uygulamaya başvurabilir.

Öncelikle göğüslerinde gelişim başlamayan ve ergenlik çağından itibaren göğüsleri küçük kalan kadınların bu ameliyata başvurması önemlidir. Bu tür hastalarda hormonal bir bozukluk olmadığı gibi genelde yapısal durumlar etkilidir. Ayrıca gebelik döneminin ardından emzirme dönemi sonunda göğüslerin içi boşalabilir. Bu tür durumlarda da meme büyütme ameliyatı en iyi çözüm olmaktadır. Göğüs içi boşalan hastalarda ilerleyen süreçlerde sarkmalar da yaşanabilir.

Göğüs büyütme işleminden yararlanmak isteyenler arasında şekil ve hacim sorunu yaşayan kadınlar da bulunmaktadır. Yani göğüslerdeki şekil farklılığı nedeniyle de göğüs estetiği uygulanabilir. Son olarak göğüslerini daha büyük hale getirmek isteyenler de bu işlemi tercih edebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi

Uzman bir plastik cerrahın gerçekleştirmesi gereken göğüs büyütme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu süreçte ilk olarak ideal olan göğüs büyüklüğüne karar verilmelidir. Göğüs büyüklüğünü belirlemek için günümüzde herhangi bir sınırlama bulunmadığı için hastalar beklentilerini doktora aktarmalıdır.

Daha sonra talepleri göz önünde bulunduran cerrah, ideal göğüs büyüklüğünün nasıl olması gerektiğini paylaşmalıdır. İdeal olan göğüs büyüklüğü belirlenirken göğüslerin taban genişliği, kol uzunluğu, göğüs kafesi genişliği, hastanın boyu ve omuz genişliği gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Göğüslerin her ikisinin de eşit olması bu operasyon sonucunda sağlanmalıdır. Ayrıca diri ve dolgun görünmesi gereken göğüslerin, vücudun taşıyabileceği büyüklükte olması gerekir.

İşlemden önce mutlaka karar verilmesi gereken bir diğer durum, ameliyat sırasında implantın hangi bölgeden yerleştirileceğidir. Tamamen hastanın tavsiyeleri neticesinde gerçekleşen bu süreçte göğüs başı çevresindeki koyu kısım bölgesinden, koltuk altından ya da göğüslerin alt kısmından olmak üzere üç farklı yerden implant yerleşimi sağlanır. Doktor ve hastanın ortak kararıyla netleştirilmesi gereken implant konusuyla beraber ameliyat süreci, teknik bilgiler ve işlemden sonraki süreç hakkında detaylı bilgiler hastalara aktarılır.

Göğüs Büyütme Estetiği için Uygun Silikon Seçimi

Göğüs büyütmek isteyenler için silikon göğüs protezleri kullanılır. Dimetil slikon adı verilen polimer sayesinde yapılan bu işlem aynı zamanda biyo implant olarak isimlendirilir. Ayrıca günümüzde pek çok kişi yarı katı veya katı olarak farklı jel formlarıyla kullanım sağlamaktadır. Ancak en çok kullanım alanı göğüs büyütme estetiği sürecindedir.

Silikon protezlerinin içinde jel halinde bulunan silikonlar yer alır. Bazen de salin adı verilen serum fizyolojik maddesi yer alır. Bu maddelerin ortak tarafı, söz konusu protezin hastanın vücuduyla temas ettirilerek işlem sağlanmasıdır.

Jel silikon kullanımlarında hastanın taleplerine göre farklı şekil ve hacimlerde özel olarak temin edilen silikonlar tercih edilir. Bu silikonların tamamının yüzeyi pürtüklü olmalıdır. Çünkü pürtüklü olan silikonların daha sonraları deforme olma riski azdır. Şekilleri ise yuvarlak, damla ve yarı damla gibi farklı alternatiflerden oluşur.

Silikon Göğüs Protez Çeşitleri

Silikon olarak adlandırılan göğüs protezleri yapısı, şekli ve içeriği bakımından farklı türlere ayrılır. İçerik bakımından göğüs protezleri serum fizyolojik ve silikon içerikli olarak iki farklı türdedir. Bu kapsamda göğüs büyütme estetiği sürecinde kullanılan protezlerin içeriğinde tuzlu su ile beraber silikon jel bulunur.

Yüzey yapısına göre düz ve pürtüklü olan protezler de günümüzde tercih edilebilir. Şekil yönünden ise damla ve yuvarlak protez kullanılır. Yuvarlak protezlerde dikey ve yatay çaplar eşittir. Damlalarda ise dikey çap, yatay çaptan biraz daha uzundur.

Damla Protez:

Bu protez şekil olarak su damlasına benzer. Bu nedenle göğüsün anatomik yapısına benzerliğinden dolayı anatomik silikon olarak da isimlendirilmektedir.

Yuvarlak Protez:

Hasta ile cerrahın ortak karar vererek kullanabildiği yuvarlak silikonlar genelde gevşek bir dokuya sahip olan hastalarda tercih edilir.

Silikonlu Protez:

Vücutta herhangi bir zarara neden olmayan bu protez, hastaların doğal hissi kazanmasını sağlar.

Salin Protez:

Tuzlu su içeren bu protez çeşidi daha önceki zamanlarda sıkça kullanılmıştır. Günümüzde ise nadiren tercih ediliyor.

Pürtüklü Protez:

Damla silikonlar da pürtüklü protez kategorisinde incelenir. Bu yüzey kaplamalarda silikon çevresinde oluşabilecek riskler en aza indirilmiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikonlar Güvenli mi?

Bugüne dek yapılan pek çok klinik çalışmada, silikon içeren protezlerin herhangi bir sağlık problemine neden olmadığı tespit edilmiştir. Bu yüzden 2006 yılından beri silikonlu protezler birçok estetik operasyon için kullanılmaya devam edilmektedir. Göğüs dokusunda protez bulunan bayanların artık mamografiye gerek duymadan meme ultrasonografisi ya da MR ile göğüs dokusu incelemesi yaptırdığı biliniyor. Bu sayede her türden lezyon tespit edildiği gibi birçok radyoloji merkezinde de protezli göğüsler için tetkikler yapılabilmektedir.

Göğüs Protezleri Nasıl Yerleştirilir?

Göğüs büyütme estetiği sürecinde protezin yerleştirilebileceği farklı bölgeler bulunur. Bunlar göğüs başı çevresi, göğüs altı, koltuk altı ve göbek bölgesidir. Her bölgenin ayrı avantajı ve dezavantajı bulunur. Göğüs başı çevresinde kesi yapılması halinde, burada yer alan kahverengi areolanın etrafındaki izler zamanla iyileşse bile bayanlardaki süt kanallarının hasar görmesi gibi bir riski bulunmaktadır.

Koltuk altından yapılan keside ise göğüste herhangi bir iz kalmaz. Çünkü kesi sadece koltuk altı bölgesinde yapılmaktadır. Aynı durum göbek bölgesi için de geçerlidir. Sadece işlemden sonra bir dönem için hafif kızarıklık meydana gelebilir.

Göğüs altından atılan kesi ile silikon yerleştirildiğinde, süt kanalları bu durumdan etkilenmemektedir. Ek olarak yara izi de göğüs altında kaldığı için belirgin olmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemin yapılacağı gün, cerrah belirtmedikçe gece yarısı itibarıyla herhangi bir gıda tüketimi yapılmamalıdır. Ayrıca hastaların ameliyat için rahat kıyafetler giymesi önemlidir. Geniş, uzun ve düğmeli olan kıyafetler ideal olacaktır. Ayrıca operasyondan önceki gün antibakteriyel özellikli bir sabunla ılık bir duş alınması da gerekir. Birçok estetik operasyonda olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatı öncesinde sigara tüketimi bırakılmalıdır. Bu süre zarfı işlemden önceki 15 günü kapsar.

Ameliyattan önceki 10 gün içinde kan sulandırıcı ilaçların yanı sıra vitamin ve bitkisel içerikli ilaçlar da kullanılmamalıdır. Buna ek olarak hastaların geçmiş dönem rahatsızlıkları da cerrah ile paylaşılmalıdır. Özel bir sağlık problemi bulunmuyorsa, ameliyat günü yapılacak tahlillerde, operasyona uygun olup olunmadığına da karar verilmiş olacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme estetiği, göğüs dokusuna protez yerleştirilerek uygulanmaktadır. Daha önceden belirlenmiş olan bölgeden atılacak kesiyle beraber protezler yerleştirilir. Göğüslerin daha dolgun ve güzel görünmesini isteyen hastalar bu isteğini sadece göğüs büyütme ameliyatı ile gerçekleştirebilmektedir.

Tamamen hastanın kendi isteği üzerine yapılan bu operasyon, sağlık için zorunlu değildir. Ancak fiziksel görünümüne dikkat eden ve kendini hem sosyal hem de ruhsal açıdan iyi hissetmek isteyenlerin başvurduğu bu uygulama günümüzde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Operasyon sürecinde damar yolunun açılması amacıyla iğne yapılacağından dolayı sadece bunun ağrısı hissedilir. İşlem, anestezinin etkisiyle ağrısız olacaktır. Ancak ameliyattan sonra sizi rahatsız edecek tek durum, göğüslerdeki dolgunluk hissidir. Bu süreçte ödem oluşumu da gözlemlenebilir. Operasyondan sonraki ilk gün cerrah tarafından ağrı kesici ilaçlar da yazılabilir. Herhangi bir komplikasyon oluşmaması için ameliyattan sonra hastanede 1 gece kalınması gerekir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Sütyen Kullanımı

Göğüs büyütme estetiğinden sonra göğüs şeklinin talep edilen şekilde olması ve işlem bölgesinin rahat ettirilmesi amacıyla medikal sütyenler kullanılmaktadır. Bu sütyen çeşidi ameliyat bölgesini rahatlıkla korumaktadır. Ayrıca dikişlerde oluşabilecek baskıları da engeller. Ayrıca kullanımı hastalara herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Cerrahın önerisine göre ortalama 30 gün boyunca medikal sütyen kullanılmalıdır.

Ameliyatta Kullanılan Protezin Ömrü Ne Kadar?

Günümüz şatlarında göğüs büyütme ameliyatı için kullanılan protezlerin ömrü uzun sürelidir. Daha önceleri bu işlemde tercih edilen silikon protezler 10 yıl süreyle kullanılmakta ve yeniden değiştirilmektedir. Ayrıca bu protezler için artık uzun ömür garantisi verildiği bilinen bir gerçektir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Tek Taraflı Silikon Takılır mı?

Normal şartlarda kadınların göğüsleri aynı oranda değildir. Yani göğüslerden biri diğerine eşit değildir. Çoğu zaman gözle görünmeyen farklılıkların olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle tek göğüs üzerinde yapılacak düzeltmeler uygun görülmemektedir. O halde göğüs büyütme operasyonunda tek taraflı silikon uygulaması tavsiye edilmez. Çünkü bir göğüse takılan silikon, diğer göğüste eşitsizliğe neden olacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Operasyon izleri genelde göğüs başının renkli olan bölümünden renksiz olan kısmına kadar birleşen noktada yapılan kesiyle oluşur. Ayrıca zamanla iyileşen bu izlerle beraber göğüs altından yapılan kesilerde daha belirgin izler oluşmaktadır. 3 ya da 4 cm kadar olan bu izler koltuk altından kesi atılması durumunda belirgin değildir. Zaman içinde ortadan kalkacak olan izlerle ilgili operasyondan önce cerrah tarafından detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra hastalar gündelik işlerini yapmaya başlayabilir. Bu süreçte ilk olarak güzel bir dinlenme planı oluşturulmalıdır. Operasyondan sonraki 1 veya 2 gün dinlenilmeli ve ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. Üçüncü gün itibariyle işe geri dönüş yapılabilir. Hastalar dördüncü günden sonra ılık su ile duş alabilir fakat ameliyat bölgesine herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır.

Ameliyattan sonraki gün hastalara balensiz sütyen giydirilmektedir. 30 gün kadar bu sütyenin giyilmesi, oluşabilecek ağrıları da önleyecektir. İlk hafta sonunda cerrah tarafından detaylı bir kontrol yapılarak göğüs büyütme estetiği sonuçlarıyla ilgili gözlemler hastalara aktarılır.

Ameliyattan sonra spor yapma süreci de oldukça merak edilen konulardan birisidir. Bu işlemin ardından 3-4 gün içinde sadece yürüyüşler yapılabilir. Yürüyüş yaparken kollar fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca kol ağırlık hareketleri, göğüs ve omuz bölgesini zorlayan hareketler için de 30 gün beklemeniz gerekir. Solaryuma ya da saunaya girmek isteyen hastalar da en az 30 gün kadar beklemelidir.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında anestezinin etkisi geçmeye başlar. Önemli bir ağrı olmasa da çok az gerginlik hissi yaşanmaktadır. Bu durumda göğüslerdeki büyüme de hissedilebilir bir hale gelecektir. Ciddi ağrılar ameliyattan sonra yaşanmadığı gibi genelde dikiş yerlerindeki gerginlikten kaynaklı hislere kapılabilirsiniz. Protezlerin kas altından yerleştirilmesi halinde 1 haftaya yakın ağrı hissedilebilir. Göğüs altından yerleştirilen protezlerde ise ağrılar çok daha kısa sürer.

Özel bant ve sargılar, ameliyattan sonra gerekli baskıyı oluşturmak için göğüs üzerinde kullanılır. Drenler de ameliyatta kullanılır ve işlemden birkaç gün sonra çıkarılır.

Ameliyatın ardından ilk 6-8 saat içinde sıvı ya da katı gıdalar tüketilmemelidir. Operasyonun neden olduğu yorgunluk hissi de ilk iki gün içinde sona erecektir. Hasta, kendini toparlamaya başlamasıyla beraber psikolojik olarak da kendini iyi hissettiğini anlamaktadır. İlk 1 hafta antibiyotik kullanımı da önemlidir. Elbette bu ilaçlar cerrahın tavsiyeleri doğrultusunda alınmalıdır. 1 günün ardından taburcu olan hastalar 4 gün kadar dinlendikten sonra gündelik yaşamına geri dönebilir.

Ameliyatın ardından kullanılacak sargılar, kesilerin su geçirmemesi içindir. 4 güne kadar çıkarılmaması gereken bu sargılarla beraber kesi alanları da dikiş olmadan kapatılabilir. Bu durumda dikiş alma gerekliliği bulunmaz. Sporcu sütyeni de işlemden sonra kullanılması gereken bir üründür. Hastalarda kıyafetlerin daha düzgün durmasını sağlayan sporcu sütyeni aynı zamanda hastalara özgüven sağlayacaktır. 6. haftadan sonra ise balenli sütyen giyilmesi tercih edilebilir.

Son olarak göğüs büyütme ameliyatı sonrasındaki birkaç gün soğuk buz kompresi uygulanabilir. Morarma ve ağrıları gideren bu uygulama, göğüslerdeki şişliği indirmez. Bu şişlikler de genelde 6 haftaya kadar devam eder.

Meme Büyütme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs estetiği bir zaman sonra sarkmalara neden olabilir mi?

Ameliyatta kullanılan silikon protezler sarkmalara neden olmaz. Ancak bir süre sonra yaşlanma etkisiyle sarkmalar meydana gelebilir.

Ameliyat sonrasında kol ağrısı olur mu?

Operasyondan sonra her iki kolda da hafif bir ağrı olabilir. Ancak reçete edilen ağrı kesiciler sayesinde bu ağrılar kontrol altına alınabilmektedir.

Göğüs büyütme estetiği sonrasında istirahat süresi kaç gündür?

Genelde 2 gün istirahat edilmesi tavsiye edilir. Hastaların bünyesine göre bu süre 4 güne kadar çıkabilir.

Ameliyatta kullanılan protezler güvenli mi?

Silikon taktırma işlemi genelde alerji yapmaz. Ancak kullanılan malzemenin hangi tür maddelerden oluştuğu bu kapsamda önemlidir.

Göğüs büyütme operasyonunda hangi implantlar tercih edilmeli?

Hastaların göğüs yapısı, talep edilen göğüs büyüklüğü ve vücut anatomisi, cerrah tarafından incelendikten sonra implantın şekli ve ölçüsü belirlenmektedir.

Göğüs büyütme estetiğinden sonra ödem oluşur mu?

Günümüzdeki her estetik cerrahi operasyondan sonra işlem bölgesinde ödemler oluşabilir. Ancak bu ödemler genelde hafif derecelidir. Birkaç gün sonra ödemler yok olmaya başlayacaktır.

Ameliyatta kullanılan kesi miktarı ne kadar?

İşlemde 4 cm’lik kesi uygulanır. Ayrıca tercih edilecek implantın türüne göre kesi uzunluğu değişebilir.

Operasyon kaç saatte tamamlanıyor?

Göğüs büyütme estetiği genelde 1 ile 1,5 saat arasında tamamlanmaktadır.

Göğüs büyütme operasyonundan sonra göğüslerde simetri bozukluğu olur mu?

Ameliyatın ardından simetrik görünümde herhangi bir  değişim yaşanmaz. Buna ek olarak yaşanabilecek tüm durumlar, ameliyat ile düzeltilebilir.

Ameliyatta kullanılan silikonlar operasyondan sonra hissedilir mi?

Silikon protezler ideal boyutlarda kullanıldığında, dışarıdan temas ile hissedilmez. Ancak çok şiddetli ve ciddi bir darbe alındığı zaman hissedilebilir.