Diş İmplantları

Diş İmplantları

Diş sağlığı hem estetik hem de medikal anlamda oldukça önemli bir konudur. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak diş kaybı sorunu ortaya çıkabilir. Diş kaybına bağlı olarak bireyin yaşam kalitesi olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Bu durumda diş implantları eksik veya zarar görmüş dişlerin yerine koyularak etkili bir çözüm sağlanabilir. Eğer diş kaybı sorununuz varsa bu durum hayatınızı önemli derecede etkileyebilir. Estetik kaygıların yanı sıra diş kaybı, dişlerin fonksiyonel kullanımına da olumsuz şekilde etki edebilir. Dolayısıyla hem kozmetik hem de medikal nedenlerle diş implantı yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazıda diş implantları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diş İmplantı Nedir?

Travmaya veya çeşitli diğer sebeplere bağlı olarak diş kaybı yaşanabilir. Temel olarak bir diş implantı eksik dişin yerine koyulacak yapay dişin yerleştirildiği vidadır. Bu yapay diş işlev ve görünüm açısından doğal dişe oldukça benzerdir. Ağız sağlığı ve estetik açıdan diş implantları hastalara kaliteli bir çözüm sunmaktadır. Böylelikle diş implantları ve diş protezleri sayesinde hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir. Diş implantlarının eksik dişlerin yerine yerleştirilmesi ile diş protezlerinin kullanımı mümkün olur. Miktarına ve uygulama bölgesine göre farklı çeşitte diş implantları bulunmaktadır. Örneğin diş implantı tek bir diş için, birden fazla diş için veya tüm ağız için gerçekleştirilebilir. Ayrıca diş implantları endosteal, subperiostal ve zigomatik olarak da kategorilere ayrılmaktadır.

Diş İmplantları Hangi Durumlarda Yapılır?

Eğer diş kaybı sorununuz varsa diş implantı uygulamasının hangi durumlarda yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Zira kimi durumlarda diş implantlarının uygulanması mümkün olmamaktadır. Diş protezleri için birer kök görevi gören diş implantları çene kemiğine yerleştirilirler. Bu yüzden diş implantlarının yapılması için çene kemiğinin yeterli güce sahip olması gerekir. Kemik sağlığının yanı sıra diş implantı uygulanması için diş etlerinin de sağlıklı olması gereklidir. Çünkü diş eti iltihabı gibi çeşitli sağlık sorunları diş implantlarının yerleştirileceği bölgede sorunlara yol açmaktadır. Buna ek olarak kemik sağlığıyla ilgili çeşitli sorunlar da bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağını etkileyebilir.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Dişlerde dökülme veya hasar sorununuz varsa diş implantı yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda, implantların takılma sürecini öğrenmek isteyebilirsiniz. Öncelikle eğer hasarlı diş hala yerindeyse diş hekimi tarafından çekilir. Eğer diş tamamen dökülmüşse bu adıma gerek olmayacaktır. Ardından gerekli görüldüğü durumlarda çenede kemik grefti uygulaması yapılır. Diş implantı operasyonuna başlamak için diş etinde gerekli büyüklükte bir bölge açılır. Daha sonra bu bölgeye implant yerleştirilir ve bölge kapatılır. Tüm bu işlemler hasta genel veya lokal anestezi altındayken gerçekleştirilir. Son olarak implantın tam olarak oturması için yaklaşık 3-6 ay kadar zaman geçmesi gerekir.

Diş İmplantı Acıtır Mı?

Operasyonun uygulanma süreçleri dışında diş implantları hakkında merak edilen bir konu da bu işlemin acı verici olup olmadığıdır. Sonuçta diş implantı operasyonu sırasında diş eti açılmakta ve implant çene kemiğine yerleştirilmektedir. Her ne kadar ağrılı bir süreç gibi dursa da diş implantı oldukça ağrısız bir şekilde yerleştirilebilir. Operasyon sırasında hasta genel veya lokal anestezi altındadır. Böylelikle operasyonun mümkün olduğunca acısız olması sağlanır. Operasyon sonrasında ise birkaç güne kadar ağrı ve şişlik gibi sorunların olması mümkündür.

Diş İmplantları Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Bir veya birkaç dişte hasar veya kayıp yaşayan hastaların faydalanabileceği çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Ancak hastalar bu tür durumlarda daha kalıcı ve uzun vadeli bir çözümü tercih edebilirler. Neyse ki diş implantları doğru uygulandıkları ve gerekli bakım yapıldığı sürece oldukça uzun bir süre kullanılabilirler. İyi bakılan bir diş implantı yaklaşık 20 ila 30 sene boyunca kullanılabilir. Bunun için elbette düzenli kontrollerin yapılması ve dişlerin bakımına özen gösterilmesi önemlidir. Ayrıca çeşitli sağlık sorunları ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar diş implantlarının ömrünü etkileyebilir.

Diş İmplantı Fiyatları

Ağız ve diş sağlığı yaşam kalitesini etkileyebilen önemli bir konudur. Eğer ki diş kaybı sorunundan şikayetçiyseniz diş implantı yaptırmayı planlıyor olabilirsiniz. Bu nedenle diş implantı fiyatları, seçiminizi yapmanızda önemli olabilir. Hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre farklı diş implantı yöntemleri kullanılabilir. Kullanılan implant yöntemine göre fiyat da değişiklik gösterebilir. Ayrıca kaybedilen diş miktarına bağlı olarak da diş implantlarının fiyatları farklı olabilir. Eğer diş implantı yaptırmayı düşünüyorsanız fiyat konusunda güncel bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş İmplantı Merkezi

Daha iyi bir ağız sağlığı ve daha estetik bir görünüm için diş implantlarından yararlanabilirsiniz. Tabiki öncelikle bu işlem için iyi bir klinik bulmanız gerekir. Zira diş implantlarının kalitesi ve ömrü doğru uygulanıp uygulanmadıklarına bağlı olarak değişebilir. Bu hizmetten yararlanabileceğiniz kaliteli bir diş implantı merkezi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Çünkü Milano Klinik farkıyla diş kaybının yarattığı bir çok şikayetinizden bu yöntem ile rahatlıkla kurtulabilirsiniz.