Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Dişler vücudun hem işlevsel hem de görsel anlamda önemli parçalarıdır. Bu yüzden diş sağlığı ve estetiği birçok kişi için önemlidir. Diş sağlığını etkileyebilen durumlar arasında dişlerin hasar alması, çarpık olması ve dökülmesi gibi durumlar yer alır. Dişlerin sararması da estetik anlamda kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu durumda diş beyazlatma uygulamasından faydalanılabilir.

Bazı kişilerin dişleri genlerine bağlı olarak daha sarı görünür. Buna karşın bazı kişilerin de beslenme gibi faktörlerden dolayı zamanla dişleri sararabilir. Diş sararması rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir ve kişinin özgüvenini etkileyebilir. Eğer dişlerinizin sararmasından şikayetçiyseniz diş beyazlatma tedavisi ile daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma dişlerin renginin açılarak beyazlatılması işlemidir. Dişlerin halihazırdaki rengi birçok tona kadar beyazlatılabilir. Bu işlem sayesinde dişlerin rengi olduğundan daha beyaz ve parlak bir hale getirebilir. Diş beyazlatma, diş renginden hoşlanmayan kişiler için son derece faydalı ve etkili bir yöntem olabilir.

Sarımtırak renge sahip dişlerin rengi bu yöntem ile açılarak daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Zaten beyaz olan dişlerde bazı lekeler fazla belirgin gözükebilir. Söz konusu lekelerin giderilmesi de bu yöntem sayesinde yapılabilir. Diş beyazlatma estetik açıdan daha güzel gözüken dişlere sahip olmak için tercih edilebilecek bir diş estetiği uygulamasıdır.

Diş Beyazlatma Evde Yapılır Mı?

Evde yapılabilecek bazı diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur. Örneğin, karbonat ve limon karışımı ile dişlerin fırçalanması halk arasında en yaygın olan yöntemlerden biridir. Ek olarak, diş beyazlatıcı bazı ürünler ile de dişler evde beyazlatılabilir. Diş macunu ve gargara gibi ürünlerin diş beyazlatıcı özellikte olanları satılmaktadır. Diş beyazlatma şeritleri de sık sık evlerde kullanılan diş rengi açma yöntemleri arasındadır.

Görüldüğü üzere evde yapılabilecek çeşitli diş beyazlatma yöntemleri vardır. Fakat bu yöntemlerden alınacak sonuçlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Profesyonel bir diş beyazlatma uygulaması ile evde yapılan yöntemlerden alınan sonuç aynı olmayacaktır. Evde uygulanan yöntemler dişlerin rengi ancak belirli bir noktaya kadar açabilir. Bembeyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin bu uygulamayı profesyonel bir şekilde yaptırması daha mantıklı olabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Dişlerini beyazlatmak isteyen kişiler için farklı seçenekler bulunur. Plak ile diş beyazlatma yöntemi bu seçeneklerden biridir. Bu yöntem ile kişiye özel diş plağı yapılır ve plağın içine beyazlatıcı jel sıkılır. Plağın gün içerisinde altı saat kadar takılması gerekmektedir. Plak sabah saatlerinde takılabileceği gibi uyumadan önce de kullanılabilir. Gün boyunca plağın kullanılma süresine bağlı olarak aynı uygulama sekiz ile on beş gün arasında tekrarlanır.

Diğer bir diş beyazlatma yöntemi ise lazerdir. Bu yöntemde dişlere yine özel bir jel uygulanır. Ardından lazer yardımı ile jel aktifleştirilir. Plak ile beyazlatmaya kıyasla lazer yöntemi daha kısa süren ve pratik bir uygulamadır. Lazer ve plak yöntemlerinin bir arada kullanıldığı beyazlatma seçenekleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerde lazer ile alınan sonuçlar plak yöntemi sayesinde daha kalıcı hale getirilir.

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Seçilen diş beyazlatma uygulamasına bağlı olarak bazı zararlar ortaya çıkabilir. Örneğin, evde yapılan karbonat ile beyazlatma teknikleri birtakım zararlara sebep olabilir. Bu teknikte kullanılan karbonat ve limon karışımı asidik yapıda olduğu için diş etleri zarar görebilir. Eğer karbonat tekniği ile diş beyazlatmak isteniyorsa karışımın diş etlerine gelmemesine dikkat edilmelidir.

Diş beyazlatma yöntemleri dişlerin hassaslaşmasına neden olabilir. Bazı kişiler bu uygulama sonrası sıcak ve soğuk içecekler tüketirken dişlerinde sızı hissedebilir. Fakat profesyonel şekilde uygulanan lazer yöntemi, diş beyazlatmak için tercih edilebilecek en güvenli yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile diş yüzeyine zarar verilmez.

Lazerle Diş Beyazlatma Avantajları

Lazerle diş beyazlatma kişilere birçok avantaj sağlayabilir. Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri fazlasıyla etkili bir yöntem olmasıdır. Diğer beyazlatma yöntemlerine göre lazer ile beyazlatmada daha kısa sürede daha iyi sonuçlar alınabilir. Lazerle diş beyazlatma sonuçları diğer yöntemlere göre daha kalıcıdır. Kişinin beyazlatma sonrası ağız bakımına özen göstermesi halinde dişler yıllar boyu beyazlığını koruyabilir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dişler Tekrar Sararır Mı?

Diş beyazlatma sonrası dişlerin tekrar sararması imkan dahilinde olan bir durumdur. Bu noktada fark yaratacak faktör kişinin uygulama sonrasında gerekli bakımları düzenli olarak yapmasıdır. Ayrıca beyazlatmanın hemen sonrasında kahve ve çikolata gibi bazı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Diş Beyazlatmadan Sonra Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş beyazlatmadan sonrasında asidik yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi yapılmalıdır.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları tercih edilen uygulamaya göre değişebilir. Daha koyu renteki dişlerin beyazlatılması için daha fazla seans ve beyazlatma jeli kullanımı gerekebilir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için iletişim bilgilerimizi kullanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Merkezi

Diş beyazlatmadan en iyi sonuçların alınabilmesi için bu uygulamanın profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız Milano Klinik'in profesyonel diş beyazlatma uygulamalarından yararlanabilirsiniz.