Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Yüz bölgesinin en önemli organlarından olan burun, estetik bakımdan bazı uygulamalar gerektirebilir. Birçok fonksiyonun kullanılmasını sağlayan burun üzerinde ayrıca burun estetiği yapılabilmektedir.

Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan şekil bozuklukları bu operasyonla beraber giderilebilir. Nefes alma sorunları başta olmak üzere kaza ve buna benzer durumlar sonucunda oluşan kırıklar da burun ameliyatı ile ortadan kaldırılabilir. Elbette görsel açıdan da ön planda olduğu için kişiyi rahatsız eden şekil problemlerinin önüne geçilmelidir.

Burun Estetiği ve Özellikleri

Hastanın yüz ifadesinde ciddi değişiklikler sağlayan burun estetiğinin ayrıca farklı aşamalardan oluştuğu unutulmamalıdır. Burun bölgesini tekrar şekillendirmek amacıyla yapılan bu uygulama ile beraber burun ucuna yeni bir şekil verilebilir. Ayrıca burun büyütme ve burun küçültme işlemleri de yapılabilir. Ek olarak burun etlerinin alınması için de burun estetiği uygulamalarından yararlanılabilmektedir.

Operasyonda kullanılacak olan malzemeler önemlidir. Anestezi ve klinik şartları bu bakımdan kontrol edilmeli ve işlem sırasında hastalar için özel atellerin kullanılıp kullanılmayacağı önceden araştırılmalıdır. Tüm bu süreçler hastanın iyileşme süreci için oldukça önemlidir.

Tamamen kişiye özel olarak planlanan burun estetiği operasyonları hastalara örnek profillerin sunulmasıyla başlar. Ayrıca hastaya uygun olan burun yapısına yüz hatlarıyla karşılaştırılmasından sonra karar verilir ve gerekli bilgiler paylaşılır.

Söz konusu operasyon sadece estetik amaçlı değildir. Burun, akciğere giden havanın kalitesinden sorumludur. Bu yüzden nefes alıp verme sürecinde daha sonraları farklı bir sorunla karşılaşmamak amacıyla burun estetiği yapılabilmektedir.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Burun estetik operasyonunu tercih etmesi gereken bazı hastalar vardır. Aynı şekilde bazı hastaların burun estetiğine başvurduğu gözlemlenmektedir. İlk olarak doğuştan gelen sorunlar nedeniyle burun şeklinin güzel olmaması, burun estetiği yaptırmak için geçerli bir sebeptir. Güzellik kavramı her ne kadar göreceli olsa da burun yapısının güzelliği etkilediği düşünülüyor. Bu yüzden özellikle de kadınların bu konuda çok hassas oldukları biliniyor.

Doğuştan gelen sorunların yanı sıra sonradan oluşan problemler nedeniyle de burun ameliyatı yapılabilmektedir. Travma ve kazalar sonucunda ve çocukluk çağında çarpma ya da düşme gibi durumlar, burunda kırılmalara neden olabilir. Sağlıklı nefes alıp vermeyi de etkilediği için mutlaka burun ameliyatına başvurulmalıdır. Erişkinlik döneminde yaşanan kazalar da burun şeklini bozabilir. Ya da boks ile uğraşan kişilerin de bu sorundan şikâyetçi olduğu bilinir. Haliyle burun şeklini düzeltmek ve nefes alma ile ilgili sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmak isteyen herkes burun estetiği operasyonuna başvurabilir.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiğinden önce hastalar bazı durumlara dikkat etmelidir. Cerrahın da bu süreçle ilgili hastalara detaylı bilgi vereceği unutulmamalıdır. İlk olarak doktorun tavsiyelerine göre hareket edilmesi ve gerekli olan tıbbi sağlık taramalarının yaptırılması gerekir. Hastalarda bazı tahlillerin yapılmasıyla başlayan bu süreçten önce soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar, burun operasyonları için engel oluşturabilir. Bu nedenle anestezi kontrolünde doktorunuza mevcut rahatsızlıklarınız hakkında net bilgi vermenizde yarar var.

Yine operasyondan önce her estetik uygulamasında olduğu gibi kan sulandırıcı gıdalar ve ilaçlar tüketilmemelidir. En az 10 gün öncesinden aspirin ve bitkisel içerikli ilaçların kullanımı kesilmelidir. Bitkisel içerikli ürünler kanama durumunu artırdığı için kesinlikle tavsiye edilmez. Kadınlardaki âdet dönemi bu operasyona engel değildir ve yine de gerekli tetkiklere göre cerrah karar verecektir.

Burun estetiğinden önceki en önemli durum, sigaranın bırakılmasıdır. İyileşme sürecini geciktiren sigara ayrıca ameliyattan sonra ciddi ağrılara da neden olabilir. Yine burun estetiği öncesinde doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanımı yapmamanız ve operasyona girerken jöle, oje ya da saç spreyi kullanmamanız gerekmektedir.

Burun ameliyatı öncesinde hastalarda değerlendirilen bazı ana faktörler bulunmaktadır. Bu süreçte ilk olarak burun ucuyla dudak arasındaki açı kontrol edilir. Kadınlarda bu açının 110, erkeklerde ise 80 derece olması gerekir. Ayrıca kıkırdak ve kemikten oluşan ve burun bölgesine yandan bakıldığında belli olan kambur yapılar da burun estetiğinde değerlendirilir. Ek olarak burun genişliği ve burnun alın bölgesiyle yaptığı açı da genel olarak kontrol edildikten sonra operasyona karar verilir.

Burun Estetiğinde Genel Prensipler

Burun estetiğine başlamadan önce her cerrahın genel prensipleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki hastanın yüz hatlarıyla uyumlu olan ve bakıldığı zaman estetik olduğu anlaşılmayan bir operasyon gerçekleştirilmesidir. Çünkü pek çok hasta estetik ameliyatı olduğunun belli olmamasını istemektedir. Buna ek olarak burun ana çatısına zarar vermeden estetik işleminin yapılması şarttır. Yani burun estetiği sonrasında burun deliklerinin daralması ya da burun çatısının çökmesi gibi durumlar yaşanmamalıdır. Asıl amaç var olan burun yapısının daha güzel bir hale gelmesini sağlamaktır. Bunlara ek olarak nefes alma fonksiyonunun da korunması gerekir.

Burun operasyonlarında kıkırdak ve kemiklere şekil verilebilmektedir. Fakat bu süreçte burun derisine müdahalede bulunulmaz. Bu durumun sebebi, burundan yapılacak derinin çıkarılması sonucunda kalıcı izlerin oluşmasıdır. Ayrıca ameliyat sürecinde kıkırdak ve kemiklere şekil verildikten sonra burun derisi yeni şekline uyum sağlayacaktır. Bu sayede yeni iskelet de oldukça güzel görünecektir. Burun derisi kalın olanlarda bu uyum genelde sağlanamayabilir. Yine de burun estetiği operasyonundan uygun sonuçlar alınmaya çalışılmaktadır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Öncelikle burun yapısında detaylı bir inceleme yapılır. Daha sonra hastalar ameliyata uygun hale getirilir. Ayrıca hasta için en uygun burun şekli tespit edildikten sonra karakteristik özelliklere göre burun şekli belirlenmiş olunur. Hastanın taleplerinin tıbbi anlamda yapılabilir olması önemlidir. Genel anestezi altında 1 ile 4 saat arasında yapılan burun estetiği, burun deliklerinden atılacak kesilerle başlar. Daha sonra burun ucu, burun sırtı ve burun içerisindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesiyle devam eder. Ameliyattan sonra morarma ve şişlik olmasını engelleyecek tedbirler de alınmaktadır.

Burunda yer alan kıkırdak doku ve kemiklere zarar verilmeden tüm işlemler yapılmaktadır. Operasyon sona erdiğinde ise burun deliklerinin iç kısmına tampon bırakılır. Sırta ise alçıdan yapılan atel konulur. Farklı bir komplikasyon görülmediği takdirde hastaların aynı gün içinde taburcu olduğu unutulmamalıdır. Elbette ameliyattan sonra yüz bölgesinde şişlik, kas ve baş ağrısı ile burunda halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Burnun tekrar şekillendirilmesi işleminde burunda uygulanan teknikler farklı olabilir. Burun derisi, ameliyatla oluşturulan çatının üzerine adapte edilir. Birçok plastik cerrah, burun estetiği yaparken açık teknik kullanmaktadır.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonraki ilk sabah göz çevresinde morluk ve şişlik görülebilir. Ayrıca estetik operasyondan sonra uygulanan buz kompresi ve morluk engelleyici krem sayesinde en fazla 3 güne kadar bu şikâyetler sonlanacaktır. İlk günlerde kabuk ve ödem nedeniyle rahat solunum yapılamayabilir. Cerrahlar krem ve sprey kullanımlarına hastaları yönlendireceği için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Burun estetiğinden sonraki ilk 24 saatte yüz şişliğinin yanı sıra burun ağrısı da yaşanabilir. Bu ağrılara baş ağrısının eşlik etmesi halinde cerrahın önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Ek olarak ilk gün hastanın başı yüksekte olacak şekilde günü oturarak geçirmesi gerekir.

Göz çevresindeki şişliklerin 3. günden sonra azalması ve 4. günden sonra tamamen kaybolması beklenir. Estetik burun operasyonu geçiren bir hasta ilk 2 gün istirahat etmelidir. Ayrıca çok yorucu olmayan bir iş hayatı var ise gündelik yaşama dönebilir. Ancak efor gerektiren hareketlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu nedenle yüzme, koşma veya jimnastik gibi hareketlerden mutlaka kaçınmak gerekir.

Operasyondan sonraki 8 hafta boyunca burun bölgesinin çarpma ve darbelerden korunması gerekir. Bu nedenle saç ve yüz yıkanırken nazikçe hareket edilmelidir. Aynı durum masaj yaparken de geçerlidir. Cerrahın onayına göre kontak lens kullanımı yapılabilir. Burundaki atelin çıkarılmasının ardından 2 ay boyunca gözlük kullanmamak gerekir.

Burun Estetiği Sonrasında Bakım Nasıl Olmalı?

Bu süreçte ilk olarak burun içindeki tamponlar hastayı rahatsız edebilir. Bu dönemde ağızdan nefes almaya çalışmanız daha uygun olacaktır. Doktorunuz gerekli gördüğü zamanda tamponları burnunuzdan çıkaracaktır. Elbette bu dönemde yeteri kadar da sıvı almanız gerekir. Su ve meyve suyu gibi hafif içecekler, ağız kuruluğunu önleyecektir. Tüketim sırasında ise kolay çiğnenebilen yumuşak gıdalar tüketmelisiniz.

Burun estetiği sonrasında doktorun verdiği ilaçlar dışında farklı bir ilaç kullanılmamalıdır. Özellikle de aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır. Burundaki pansumanın zarar görmemesi için başınızı sürekli yüksekte tutmanız gerekir. Aynı durum uyku halinde de geçerlidir. Operasyon sonrası burundan az miktarda sıvı gelebilir. Açık kırmızı veya pembe olabilen bu sıvının artması halinde mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir.

Operasyondan çıkan hastaların burnunda iki kat plaster ve tek kat atel bulunacaktır. Bunlar, buruna şekil vermek için kullanılır. Ayrıca burun yapısının korunması için de önemlidir. Pansumana dokunulmaması gerektiği de unutulmamalıdır. Zaten 1 hafta içinde pansuman yapılarak burun bölgesine takılan atel doktor tarafından çıkarılacaktır.

Yine bu süreçte burun silinmemeli ve burun deliklerine dokunulmamalıdır. Balıkçı yaka giyecekler ve tişörtler de burun bölgesine zarar verebileceği için iyileşme sürecinde giyilmemelidir. Diş fırçalarken de hastalar dikkatli olmalıdır. Dudakların büzülmemesi bu süreçte önemlidir.

Operasyondan sonraki ilk 1 ay, güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Ayrıca burun dışında yer alan pansumanlar çıkarıldıktan sonra çevre dokularda renk değişimi ve az miktarda şişme meydana gelebilir. Kendiliğinden düzelecek bu durumlar için herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Tamponların çıkarılmasından sonra günde 2 kez kulak temizleme çubuğu ile burun deliklerinizi temizlemeye başlayabilirsiniz. Ancak tamponların alınmasından sonra da burun tıkalı olacaktır. Bu nedenle burun estetiği pansumanından sonraki ilk 10 gün burun sümkürülmemelidir.

Burun Estetiği Sonrasında Yaşanabilecek Problemler

Burun estetiğinden sonra ameliyata bağlı olan bazı riskler oluşabilir. Erken dönem sorunlarda kanama, enfeksiyon ve darbeye bağlı şekil bozukluğu görülebilir. Kanama, ameliyattan sonra burun deliklerinden sonra sızıntı halinde olabilir. Genelde burun ucuna bırakılacak gazlı bir bez yardımıyla bu durum kontrol altına alınabilir. Ayrıca ilk 48 saat boyunca da kanama beklenebilir. Damlama halinde olan bu kanama riskini azaltmak için kan sulandırıcı ilaçlar ile bitkisel karışımlar tüketilmemelidir.

Her estetik işlemden sonra enfeksiyon riski bulunmaktadır. Nadiren de olsa burun estetiği sonrasında enfeksiyon görülebilir fakat cerrah önerisiyle kullanılacak antibiyotikler bu sorunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Son olarak darbeye bağlı şekil bozukluğuyla da karşılaşılabilir. Bu nedenle darbelere karşı dikkatli olunmalıdır.

Estetik sonrasında geç dönem sorunları da ortaya çıkabilir. Bunlar burun şeklinin talebi karşılamaması, solunum problemleri, doku kaybı ve his değişiklikleri şeklinde sıralanır. Doku kaybı, ameliyat kaynaklı oluşabilir. Bazen de yaralara yeteri kadar müdahale edilmemesinden dolayı iyileşmeyi geciktirebilir. Cerrahlar bu nedenle sigara tüketiminin sonlandırılması gerektiğini sürekli hatırlatacaktır. His değişiklikleri de yaşanabileceği için geçici his kayıplarında hatalı davranışlarda bulunulmamalıdır.

Burun Ucu Estetiği

Burun estetiği sırasında uygulanabilen burun ucu estetiği, burun ucundaki sorunların giderilmesi amacıyla tercih edilir. Burundaki kıkırdak ve kemik dokusunda herhangi bir değişiklik yapmadan uygulanan bu işlem genelde burun sırtında eğrilik ve kemerli burun yapısı varsa uygulanır. Başarıyla uygulanan burun estetiği işleminde olduğu gibi tüm aşamalar ameliyattan önce değerlendirilir ve hastaya gerekli bilgiler aktarılır.

Burun Ucu Estetiği Kimlere Uygulanır?

Hastanın taleplerine bağlı olarak yapılan ve burun estetiği operasyonları arasında olan burun ucu ameliyatı, çıkık ve büyük burun görünümüne sahip olan hastalara uygulanır. Estetik işlemiyle beraber burun ucuna tıbbi materyaller enjekte edilir ve başarıyla sonuçlanır.

Burun Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Burun estetiğinde hangi yöntem kullanılıyor?

Genelde açık teknik kullanılır. Çünkü burun  yapısına ve burun kanatlarına ancak açık burun ameliyatı ile başarılı müdahalelerde bulunulabilir.

Burun estetiği sırasında acı hissedilir mi?

Bu işlemde herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Çünkü işlem genel anestezi altında uygulanır.

Burun estetiğinden sonra iz kalır mı?

Operasyonun tekniğine bağlı olarak işlemden sonra iz kalmaz.

Burun estetiğinden sonra normal hayata ne zaman dönerim?

Hastaların normal hayata dönmesi tamamen operasyonun sonuçlarıyla ilgilidir. Genelde bu süre birkaç günü bulmaktadır.

Burun estetiğinden önceki akşam neler yapılmalı?

Hastalar gece 12’den sonra yemek tüketimini bırakmalıdır. Ayrıca uzun bir süre duş alınamayacağı için işlemden önceki gece duş alınması önerilir.

Burun estetiğinde narkoz kullanımı zorunlu mu?

İşlem sırasında genel anestezi tercih edilir. Bazı durumlarda lokal anesteziden de yararlanılabilir.

Burun Estetiği Fiyatları 2018

Burun Estetiğinde önemli olan faktör yıl yıl fiyatların değişimi değildir, yüz yapınıza uygun burun estetiği yöntemi seçilerek buna göre fiyatlandırmak daha doğru olacaktır. Örnek yüz yapınıza uygun olan burun estetiği yöntemi "kapalı" ise; "finesse" yöntemine göre daha farklı bir fiyat skalası ile karşılaşabilirsiniz. Doktor ve uzmanlarımız yüzünüz için en uygun burun estetiği yöntemini belirleyerek, en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Burun Estetiği Fiyatları 2019

2019 Burun Estetiği fiyatları da bir önceki yıla göre değişim yaşamamakla birlikte yüzünüz ile en uyumlu estetik operasyon yöntemini belirleyerek fiyatlandırma skalasına dahil olmaktadır. Uzmanlarımız ve doktorlarımız yüz şekliniz için en ideal burun estetiği yöntemini belirlemektedir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği sonrası görüntülerine ve burun estetiği sonrası videolarını görüntüleyebilmek için, Youtube ve Sosyal medya kanallarımızı ziyaret edebilirsiniz, Burun estetiği sonrası süreci ise; Hemen operasyonun ertesi günü göz çevresinde morluklar ve şişlikler görülebilmektedir. Uygulanan buz masajı ile birlikte 1.günden sonra şişlik ve morluklar yavaş yavaş azalarak tamamen kaybolmaktadır.

Burun Estetiği Fiyatları Ekşi

Bir çok burun estetiği araştırmacısı Ekşi Sözlük,Uludağ Sözlük gibi Türkiye'nin önde gelen sözlük sitelerinden ilgili operasyonları araştırmaktadır. Haklı olarak en doğru sonucu ve en iyi doktoru belirlemek istiyorsunuz. Bu konuda Milano Klinik ailesi olarak endişelerinize son veriyoruz. Operasyon sürecinin başından sonuna kadar koordine ederek en kaliteli, en doğal sonuçlarla sizleri uğurluyoruz.

Burun Estetiği Fiyatları Devlet Hastanesi

Burun Estetiğinde Devlet hastaneleri'de bir diğer alternatifiniz olabilmektedir. Buradaki asıl araştırılması gereken nokta ise yapılan işlemler, kullanılan teknolojiler ve gerçekten hekimin kalitesi, Milano klinik olarak İtalyan sanatını benimseyip avrupa'nın her köşesindeki en son teknolojiyi Türkiye'ye taşımaktayız.

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği sonrası ay ay değişimler için sosyal medya kanallarımızdan ve misafirlerimizin bireysel profillerini takip ederek gerekli süreçleri takip edebilirsiniz. Aynı zamanda rutin kontrollerinizi Milano klinik ailesi olarak atlamadan günü geldiğinde sizlere haber vererek bildirmekteyiz.

En İyi Burun Estetiği

En iyi burun estetiği merkezleri arasında gösterilmekten gurur duyuyoruz. Türkiye'nin önde gelen kurumlarından birisi olarak, Estetik alanında bir çok ünlü ve ekran karşısında yer almış misafirlerimizi ağırladık. %100 misafir memnuniyeti ile yolumuza devam etmekteyiz.