Altın Oran Nedir?

Altın oran, kabaca 1.618 olan çok özel ve spesifik bir sayıdır. Neden spesifik ve kabaca kelimelerini aynı cümlede kullandığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü altın oran irrasyonel bir sayıdır. Doğanın kendisinde bulabileceğimiz irrasyonel sayıdır. Bu yazımızda altın oranın ne olduğunu, kimlerin altın orana sahip bir yüzü olduğunu ve bu ideal görünüme nasıl kavuşabileceğinizi ele alacağız.

Girişte bahsettiğimiz gibi altın oran sıralı büyüme için gerekli olduğundan matematik, geometri ve hatta tasarım gibi alanlarda önemli bir çalışmadır, bu yüzden 1.618 sayısı (bazı durumlarda 1.62 olarak kullanılır) çok önemlidir. 

Hiç bir ayçiçeğine baktınız ve orta kısımdaki tohumlu spiralin ne kadar hoş göründüğünü fark ettiniz mi? Güzel görünüyor çünkü burada altın oran vardır. Aslında ayçiçeği altın oranın doğadaki klasik örneklerinden biridir.

Altın oranı nasıl bulabileceğimizi küçük bir örnekle gösterelim. Diyelim ki 200 santimetre uzunluğunda bir hattımız var. Şimdi, onu çok özel bir şekilde bölmemiz gerekiyor ki, böldükten sonra, uzun parçanın kısa parçaya bölümü, tüm çizginin uzun parçaya bölünmesine eşit olmalıdır.

Kafa karıştırıcı geliyor, değil mi? Aslında, hiç değil! Bu durumda elimizdeki 200 santimetre uzunluğundaki çizgiyi 123,6'ya 76,4 oranına bölmemiz gerekiyor. Bu şekilde, 123,6'yı 76,4'e böldüğümüzde 1,618'e eşittir. 200'ü 123,6'ya böldüğümüzde, aynı zamanda 1,618'e eşittir.

Güzellik ve Kozmetikte Altın Oran

Güzellik tarih boyunca hep tartışılan bir konu olmuştur. Neyi güzel veya kimi güzel bulduğumuz sık sorulan sorular arasındadır. Medeniyetlerin şafağından günümüz dünyasına, tablolar, heykeller, manzaralar veya kendi güzelliğimiz gibi sahip olduğumuz güzel şeylerle gurur duyuyoruz. 

Peki eşyalardaki güzelliği hesaplamanın bir yolu olduğunu söylediğimizde şaşırır mısınız? Cevabı matematikte bulabiliriz. Evet, doğru okudunuz, cevap sayılarda gizli. İnsanlığın ilk çağlarında, yani Antik Yunan uygarlığında, Öklid gibi matematikçiler bu konuyu incelemek için yıllarını harcamışlardır. Ve o andan itibaren, yüzyıllar ve yüzyıllar boyunca, büyük beyinler hayatlarını bunun için harcadılar.

Bugün buna Altın Oran veya Phi diyoruz. Geometri nedeniyle matematikçiler buna ilgi duysalar da, yavaş yavaş bundan daha fazlası oldu. Artık özellikle kozmetikte onu ideal olarak kabul ediyor ve altın oran yüzün peşinden koşuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki estetisyenler, altın oran bir yüze sahip olmak isteyen hastalarla dolup taşıyor. Peki altın oran tam olarak nedir? Güzellik ve kozmetikte bu matematiksel terim neden bu kadar önemlidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğada altın oran, göze hoş gelen şey demektir. Bu yüzden birçok insan için özellikle yüz güzelliği konusunda geçerlidir. Büyüme yönü, bakmayı bu kadar hoş yapan şeydir. İşte burada 1.618 oranını yüzümüzde kullanıyoruz. Bu sayıyı yüz hatlarımızın uzunluğunu ve mesafesini hesaplamak için kullanıyoruz. 

Örneğin, saç çizgimiz arasındaki uzunluk, kaşlarımızın en üstten alt göz kapaklarına kadar olan uzunluğunun 1.618 katı olmalıdır. Bu oranlar karşılanırsa, gerçek kusursuz yüz dediğimiz şey budur.

Yüzünde Altın Orana Sahip Olan Ünlüler

Bildiğimiz gibi tam bir altın oran yüzü olmasa da, ona sahip olmaya yaklaşan bazı ünlüler var. Julian De Silva tarafından yapılan araştırmaya göre Bella Hadid, %94,35'lik bir eşleşme ile altın oran yüzüne çok yakın bir yüze sahip! Ama tabii o listedeki diğer ünlüler gibi onun da bu özelliklerle doğmadığını söyleyebiliriz. 

İdeal yüz özelliklerini nasıl elde edebileceğinizi göstermek için Bella Hadid'in bazı estetik ameliyatlarının üzerinden geçelim.

Bella Hadid'in görünümünde izleyebildiğimiz en erken değişikliklerden biri burnu. Gençliğinin başlarında, burnunda bir köprü tespit edilebilirdi. 2014 civarında, muhtemelen rinoplastinin bir sonucu olarak o köprünün ortadan kalktığını görmüştük.

2016 yılı civarında yüzünün yuvarlaklığını kaybettiğini ve elmacık kemiklerinin çok belirginleştiğini görebiliriz. Bu, bazı durumlarda “parlama” olarak yorumlanabilse de, yüz germe ameliyatı ve yüz yağ enjeksiyonu sonucu da olabilir. Ama asıl mesele, kaşlarının herkes tarafından konuşulması haline gelmesiydi. Kaşlarının kuyrukları yukarı kalktığında, kaş kaldırma o yıl standart “manken görünümü” haline geldi.

Ve son olarak, 2021'de mükemmel V şeklindeki çenesi manşetlere çıktı. Bazıları, Yolanda Hadid'in Hadid kardeşlerin katı diyetiyle ünlü olduğu için olası bir kilo kaybına katkıda bulundu, ancak birçok estetisyen böyle bir teoriye inanmıyor ve bunun boyun germe veya yüz germe ameliyatının bir sonucu olabileceğini düşünüyor. 

İşte Bella Hadid bildiğimiz şekliyle altın oranlı yüze sahip ya da altın oranlı yüze sahip olmaya çok yakın.

Proclus'un dediği gibi: "Nerede sayı var, orada güzellik var.” Güzellikte bile ideal bir güzellik gibi görünmek için çok ince bir çizgi vardır. Milano Klinik olarak ideal güzellikte görünmenin her hastamızın hakkı olduğuna inanıyoruz. Estetisyenlerimiz hastalarımızın hayalini gerçekleştirmek için çok çalışıyorlar. Hizmetlerimiz, fiyatlarımız ve daha fazlası hakkında ek bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere altın oran ve altın oran yüzden bahsettik. Bir önceki yazımıza http://milano.liteajans.com/plastik-cerrahi-oncesi-ve-sonrasi-yapilmasi-gerekenler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)